Wynalazek autorstwa pracowników Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przygotowywany do komercjalizacji przez spółkę Poltreg, może stanowić przełom w życiu osób chorujących na cukrzycę typu 1
Wynalazek autorstwa pracowników Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przygotowywany do komercjalizacji przez spółkę Poltreg, może stanowić przełom w życiu osób chorujących na cukrzycę typu 1 Poltreg Sp. z o.o.
Reklama.
Szczepionka na cukrzycę to wynalazek pracowników Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, a konkretnie trójki naukowców: prof. Małgorzaty Myśliwiec, prof. Piotra Trzonkowskiego i doc. Natalii Marek-Trzonkowskiej. Ich produkt przeznaczony jest dla pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 1. Przy jego zastosowaniu odwlekana jest terapia z użyciem insuliny. Jak twierdzą twórcy szczepionki antycukrzycowej gwarantuje ona stuprocentowe bezpieczeństwo i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.
Zasada działania szczepionki opiera się na izolacji limfocytów T regulatorowych z krwi chorego i namnażaniu ich bez ingerencji genetycznej w warunkach laboratoryjnych, a następnie podaniu tych wyhodowanych komórek z powrotem pacjentowi. Limfocyty Treg to komórki układu odpornościowego, których funkcją jest wyciszanie zbyt nasilonej autoreaktywnej odpowiedzi immunologicznej. Zjawisko to występuje w chorobach autoimmunologicznych, do których zalicza się cukrzyca typu 1.
logo
Szczepionka na cukrzycę to projekt naukowców reprezentujących Gdański Uniwersytet Medyczny Fot. Artur Andrzej / Wikimedia Commons
Nad całością projektu czuwa powołana przy udziale GUMed i prywatnych inwestorów spółka Poltreg, której zadaniem jest komercjalizacja wynalazku. Szefem jej rady nadzorczej jest Wojciech Kąkol, który jako pierwszy zaproponował zastosowanie szczepionki TREG w celach komercyjnych.
Projekt miał też wsparcie finansowe ze strony funduszu inwestycyjnego INNOventure i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), które przekazało na jego realizację środki z programu BRIdge Alfa.
Szczepionka ma być produkowana w Gdańsku, na początku na potrzeby szpitala klinicznego działającego przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Wstępne plany zakładają produkcję na poziomie 100-250 szczepionek rocznie. Jednocześnie trwaja też rozmowy z Ministerstwem Zdrowia, których tematem jest wdrożenie ogólnokrajowego programu leczenia cukrzycy z użyciem pionierskiej metody, finansowanego w ramach świadczeń refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). W przyszłości planowana jest również ekspansja produktu polskich naukowców na rynek europejski i amerykański.
Na dzień dzisiejszy z innowacyjnej terapii w leczeniu cukrzycy skorzystało 37 pacjentów. Technologia Treg została już opatentowana przez Gdański Uniwersytet Medyczny. Obecnie jest rozwijana z myślą o szybszej hodowli limfocytów i niższych kosztach produkcji.
źródło: "Puls Biznesu"

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl