Wejście do muzeum Apple w czeskiej Pradze. Zwiedzającym udostępniono do oglądania ponad 400 eksponatów z prywatnej kolekcji
Wejście do muzeum Apple w czeskiej Pradze. Zwiedzającym udostępniono do oglądania ponad 400 eksponatów z prywatnej kolekcji Apple Museum
Reklama.
Muzeum wybudowano w odrestaurowanym, zabytkowym budynku, a jego okna ozdobiono cytatami z nieżyjącego już Steve Jobsa i artystycznymi kolażami produktów Apple. Na powierzchni 767 metrów kwadratowych zgromadzono 472 eksponatów pochodzących z prywatnych zbiorów. Zwiedzającym oddano do użytku wyjątkowy multimedialny przewodnik po muzeum, dostępny w 8 językach.
Gościom udostępniono również bistro, w którym serwowane są surowe wegańskie potrawy na pamiątkę kultywowanej przez Steve’a Jobsa diety. Dla najmłodszych gości muzeum wydzielono zaś osobną sekcję.
Wśród eksponatów znajdują się prawdziwe unikaty, takie jak stare komputery Mac, drukarki kolejnych generacji, urządzenia mobilne z systemem iOS (iPhone’y, iPady i iPody), rozmaite modele iBooków, PowerBooków i MacBooków oraz wiele innych produktów, które Apple wprowadziła na rynek w latach 1976-2012. Białymi krukami w gablotach muzeum są też niezbyt znane akcesoria firmy na czele z wyprodukowanym przez nią aparatem fotograficznym.
logo
Jednym z eksponatów otwartego w Czechach muzeum jest Apple II, czyli 8-bitowy komputer domowy, który trafił do sprzedaży w 1977 roku. Jako pierwszy komputer na świecie wyświetlał kolorową grafikę Apple Museum
Każdy, kto jest zainteresowany życiem i twórczością współzałożyciela Apple, będzie mógł poznać historię Steve'a Jobsa, przeglądając pamiątki z wczesnego okresu jego działalności. Będzie można też przyjrzeć się różnym dokumentom i umowom, jakie podpisywał amerykański przedsiębiorca, gdy był szefem Apple, NeXT i studia Pixar.
Muzeum mieści się w Center of Pop Art w Pradze w Czechach, położonym między Mostem Karola i Placem Wacława przy ulicy Husova 156. Otwarte jest codziennie od godziny 10:00 do 22:00. Bilety można zakupić za pośrednictwem Internetu na oficjalnej stronie muzeum. Ceny wynoszą kolejno 5 euro (dzieci), 8 euro (studenci) i 11 euro (dorośli). Przychody z biletów są przeznaczane na działalność charytatywną.
źródło: Engadget

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl