Bill Gates na tle ludzi, którym stara się pomóc.
Bill Gates na tle ludzi, którym stara się pomóc. Fot. Suzie Katz/http://skroc.pl/52286/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/a432a
Reklama.

1. Śmiertelność dzieci niska jak nigdy dotąd

Umieralność dzieci z powodu głodu czy chorób to nadal ogromny problem współczesnej cywilizacji. Jednak pocieszający jest fakt, że jak wskazuje Gates, aktualnie jej współczynnik spadł o połowę w porównaniu do 1990 roku.
logo
Fot.zehhhra/http://skroc.pl/558d9/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/ee220

2. Więcej dzieci doczekało swoich piątych urodzin

Na co dzień nie przychodzi nam nawet do głowy, jak duża liczba dzieci umiera na całym świecie każdego dnia, szczególnie w Afryce. Dlatego sukcesem jest, gdy uda im się przekroczyć piąty rok życia. Jak wskazuje Gates, rok 2014 był pod tym względem rekordowy w historii.
logo
Fot.Geraint Rowland/http://skroc.pl/ffc68/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/57fe7

3. Ubóstwo maleje na świecie

Twórca Microsoftu stwierdził, że w porównaniu do 1990 roku wskaźnik ubóstwa zmalał o połowę. Jak podkreślił, wzrost gospodarczy dosięga coraz większą liczbę ludzi, nie tylko tych, którzy są bogaci.
logo
Fot. Evil Erin/http://skroc.pl/63b9e/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/07aaf

4. Szczepionka przeciwko rotawirusom ratuje tysiące dzieci

Najbogatszy człowiek na świecie przyznał, że był wstrząśnięty, kiedy w 1990 roku przeczytał artykuł, w którym podano informacje o tym, że rotawirus zabija każdego roku setki dzieci. Nie mógł w to uwierzyć, gdyż wcześniej nawet nie słyszał o tej chorobie. Na szczęście obecnie wynaleziono szczepionkę, która zmniejszyła liczbę zgonów z tego powodu o połowę.
logo
Fot. CDC Global/http://skroc.pl/a31a8/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/07aaf

5. Większa liczba osób jest leczona na HIV niż zainfekowana tym wirusem

Jak zauważa Gates, nie tylko bilans osób leczonych w stosunku do zainfekowanych HIV osiągnął pozytywny kierunek. Ponadto leczenie nie tylko utrzymuje ludzi przy życiu, ale także znacznie zmniejsza ryzyko, że zakażą wirusem kogoś innego.
logo
Fot. Novartis AG/http://skroc.pl/2c16a/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/a432a

6. Dla polio nie ma miejsca w Afryce

W 2015 roku ostatni afrykański kraj – Nigeria, skutecznie poradził sobie z epidemią polio, czyli chorobą Heinego-Medina. Charakteryzuje się ona nagminnym porażeniem rdzenia kręgowego u dzieci. Afryka jest już wolna od tej plagi. Obecnie jedynymi krajami, które sobie jeszcze z nią nie poradziły, pozostają Afganistan i Pakistan.
logo
Fot. United Nations Photo/http://skroc.pl/7550f/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/a432a

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródło: Inc.com