Jak każdy rok, 2015 był pełen dobrych i złych wiadomości. Najbogatszy człowiek na świecie i filantrop – Bill Gates, w ciągu ostatnich kilku lat ułożył listę pozytywnych wieści, za które ludzie mogą być wdzięczni. Patrząc na to, jakie problemy i ich pozytywne rozwiązania dostrzega twórca Microsoftu, nasze codzienne kłopoty wydają się błahostką i świadczą o jego dalekowzroczności.
Umieralność dzieci z powodu głodu czy chorób to nadal ogromny problem współczesnej cywilizacji. Jednak pocieszający jest fakt, że jak wskazuje Gates, aktualnie jej współczynnik spadł o połowę w porównaniu do 1990 roku.
2. Więcej dzieci doczekało swoich piątych urodzin
Na co dzień nie przychodzi nam nawet do głowy, jak duża liczba dzieci umiera na całym świecie każdego dnia, szczególnie w Afryce. Dlatego sukcesem jest, gdy uda im się przekroczyć piąty rok życia. Jak wskazuje Gates, rok 2014 był pod tym względem rekordowy w historii.
3. Ubóstwo maleje na świecie
Twórca Microsoftu stwierdził, że w porównaniu do 1990 roku wskaźnik ubóstwa zmalał o połowę. Jak podkreślił, wzrost gospodarczy dosięga coraz większą liczbę ludzi, nie tylko tych, którzy są bogaci.
4. Szczepionka przeciwko rotawirusom ratuje tysiące dzieci
Najbogatszy człowiek na świecie przyznał, że był wstrząśnięty, kiedy w 1990 roku przeczytał artykuł, w którym podano informacje o tym, że rotawirus zabija każdego roku setki dzieci. Nie mógł w to uwierzyć, gdyż wcześniej nawet nie słyszał o tej chorobie. Na szczęście obecnie wynaleziono szczepionkę, która zmniejszyła liczbę zgonów z tego powodu o połowę.
5. Większa liczba osób jest leczona na HIV niż zainfekowana tym wirusem
Jak zauważa Gates, nie tylko bilans osób leczonych w stosunku do zainfekowanych HIV osiągnął pozytywny kierunek. Ponadto leczenie nie tylko utrzymuje ludzi przy życiu, ale także znacznie zmniejsza ryzyko, że zakażą wirusem kogoś innego.
6. Dla polio nie ma miejsca w Afryce
W 2015 roku ostatni afrykański kraj – Nigeria, skutecznie poradził sobie z epidemią polio, czyli chorobą Heinego-Medina. Charakteryzuje się ona nagminnym porażeniem rdzenia kręgowego u dzieci. Afryka jest już wolna od tej plagi. Obecnie jedynymi krajami, które sobie jeszcze z nią nie poradziły, pozostają Afganistan i Pakistan.