Koniec świata to popularny motyw w filmach science fiction. W naszym świecie też zachodzą zmiany, które mogą być zwiastunem globalnego kataklizmu. Pewne obszary stanowią miejsca mogące zminimalizować jego skutki dla mieszkańców
Koniec świata to popularny motyw w filmach science fiction. W naszym świecie też zachodzą zmiany, które mogą być zwiastunem globalnego kataklizmu. Pewne obszary stanowią miejsca mogące zminimalizować jego skutki dla mieszkańców Grafika koncepcyjna z filmu Terminator: Genisys
Reklama.
Na Ziemi można wskazać regiony, które zapewnią ocalałym w miarę bezpieczny byt na wypadek wojny, katastrofy ekologicznej czy klęsk żywiołowych. Poniższe miejsca stanowią oazę, w której będzie można w spokoju poczekać na lepsze czasy i modlić się o to, że nie ziści się wariant końca świata, który przewiduje zagładę całej planety.

Islandia

Kraj wyspiarski, którego położenie zapewnia izolację od innych lądów, przez co zniechęca wojska agresora do inwazji. Ponadto wyróżnia się samowystarczalnością energetyczną, dzięki bogatym zasobom energii geotermalnej. Co więcej, islandzka woda jest jedną z najczystszych na świecie, a przybrzeżne wody słyną z bogactwa fauny.
logo
Fot. Unsplash / Pixabay.com

Guam

Wyspa, która mogłaby zostać przemieniona w bastion dla zwolenników USA. Jej ranga wzrosła, gdy wojska amerykańskie wyparły z niej japońskie siły okupacyjne w 1944 roku. Od tego czasu mieści się tu wielka baza lotniczo-morska. Silna obecność militarna największego mocarstwa na świecie to straszak wobec potencjalnych najeźdźców.
logo
U.S. Navy / Wikimedia Commons

Denver

Amerykańskie miasto-twierdza. Rozciąga się u podnóża Gór Skalistych na wysokości mili. Stanowi więc doskonały punkt obronny na wypadek zbrojnego konfliktu. W jego pobliżu znajdują się też bogate złoża ropy naftowej. Położenie miasta czyni je idealnym miejscem na schronienie w przypadku pogorszenia się klimatu. Wzrost temperatury związany z globalnym ociepleniem może nawet okazać się zbawienny dla populacji Denver, zwiększając żyzność otaczających miasto terenów uprawnych.
logo
Fot. Larry Johnson / http://bit.ly/1ZDk1u1

Puncak Jaya

Górzysty region Indonezji nie jest może atrakcyjnym miejscem do życia, ale zapewnia świetne warunki do schronienia się przed światowymi kryzysami. Na tym obszarze znajduje się też największa kopalnia złota na świecie, ponadto zasobny jest on w złoża miedzi. Są to dobra, które można wykorzystać do stworzenia lokalnej gospodarki opartej na pracy i handlu.
logo
Fot. Olof Sundström & Martin Letzter / http://bit.ly/1RauNVJ

Szwajcaria

Górzyste otoczenie, żyzne ziemie i legendarna neutralność. To główne argumenty przemawiające za wyborem Szwajcarii jako miejsca na zaszycie się przed największymi problemami trapiącymi współczesny świat. Kraj ten wyszedł obronną ręką z obu wojen światowych, ma więc dobrą renomę wśród osób poszukujących bezpiecznego azylu.
logo
Fot. Daniel Schwen / Wikimedia Commons
źródło: "Business Insider"

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl