
Reklama.
Badaczem, który zdecydował się na tak duże ryzyko, jest Anatoli Brouchkov z Uniwersytetu Moskiewskiego. Wprowadził on do swojego organizmu liczącą 3,5 mln lat bakterię znaną jako Bacilius F. Wiekowy mikroorganizm został pobrany z wykopaliska w Syberii, gdzie znaleziono szczątki mamuta włochatego.
Dlaczego pochodzący z Rosji uczony zdecydował się na taki ryzykowny krok? Jest przekonany, że drobnoustrój pozwoli ludzkości odkryć, jak można przedłużyć swoje życie. Takie wnioski wyciągnął z faktu, że bakteria przeżyła przez tak długi okres czasu w trudnych warunkach środowiskowych, jakie panują na Syberii. Uważa, że musi ona posiadać jakiś mechanizm zapewniający jej tak długotrwały żywot.
Wcześniej „nieśmiertelną” bakterię podano roślinom, muszkom owocowym i myszom. U pierwszego obiektu badań zauważano większą wytrzymałość na mróz, szybszy wzrost i zwiększoną produkcję określonych substancji. Co do muszek, to długość ich życia uległa wydłużeniu. Z kolei u myszy zaobserwowano lepszą rozrodczość.
Brouchkov postanowił więc zostać pierwszym ludzkim nosicielem syberyjskiej bakterii. Od czasu jej wstrzyknięcia twierdzi, że ma w sobie więcej witalności. Dodaje, że przez 2 lata ani razu nie zachorował na grypę. I nie ma absolutnie żadnych obaw, że wystąpią jakieś efekty uboczne „terapii”, jaką sobie zaaplikował.
Obok nieformalnego eksperymentu na odważnym naukowcu równocześnie prowadzone są prace nad odkryciem mechanizmu, który chroni Bacilius F przed śmiercią. Kiedy dobiegną końca, rozpoczną się badania kliniczne, w których stan zdrowia uczestników będzie już ściśle monitorowany przez zespół badawczy.
Anatoli Brouchkov jest naukowcem z wieloletnim doświadczeniem w badaniach z zakresu geologii. W kręgu jego naukowych zainteresowań znajdują się zagadnienia dotyczące gleby, wiecznej zmarzliny i mikroorganizmów bytujących w zlodowaciałej ziemi. Brouchkov kierował projektami naukowymi w Rosji, Japonii i na Alasce. Oprócz działalności akademickiej był też konsultantem wielu przedsiębiorstw naftowych i gazowych.
źródło: "Siberian Times"
Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl