Jedz tyle słodyczy, ile zapragniesz, a twoje zdrowie na tym nie ucierpi. Już niebawem będzie to możliwe
Dawid Wojtowicz
17 stycznia 2016, 15:13·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 17 stycznia 2016, 15:13
O tym, że nadmierne spożycie cukru szkodzi zdrowiu, uczy się już dzieci w najmłodszych klasach. Wizja nieskrępowanej konsumpcji słodyczy bez negatywnych skutków zdrowotnych wydaje się więc być nierealna. Odkrycie kanadyjskich naukowców daje jednak nadzieję na to, że będziemy mogli je jeść bez wyrzutów sumienia. Wybawieniem dla smakoszy słodkości ma być nowo odkryty enzym, który redukuje toksyczny wpływ nadmiaru cukru na nasz organizm.
Reklama.
Substancją odkrytą przez naukowców z University of Montreal Hospital Research Centre (CRCHUM) jest enzym G3PP, który odgrywa ważną rolę w metabolizmie glukozy i tkanki tłuszczowej. Jak wyjaśnia profesor Marc Prentki, rozkłada on G3P, jeden z produktów rozpadu glukozy, który odpowiada za odkładanie się tkanki tłuszczowej, a w zbyt dużym stężeniu działa toksycznie na komórki naszego organizmu. Logika podpowiada więc, że im więcej cukru spożywamy, tym więcej produkujemy G3P.
G3PP, rozkładając nadmierne ilości G3P, chroni komórki przed toksycznym działaniem i zapobiega powstaniu tkanki tłuszczowej. Naukowcy przewidują, że enzym może posłużyć do opracowania nowych metod terapii otyłości, chorób serca i cukrzycy typu 2. W przypadku tego ostatniego schorzenia G3P jest jednym z czynników powodujących uszkodzenie komórek beta trzustki, które wytwarzają insulinę. Enzym może zatem zapobiec temu procesowi.
Odkrycie badaczy z CRCHUM jest tym bardziej przełomowe, że do tej pory panowało przekonanie, że wszystkie enzymy kluczowe w przemianie materii ssaków, w tym człowieka, zostały już zidentyfikowane. Znalezienie G3PP można więc uznać za kamień milowy w dziedzinie biochemii. Niewykluczone, że w przyszłości zostaną zaprojektowane też narzędzia do kontroli jego aktywności, dzięki czemu nawet jedzenie dużych ilości słodyczy nie odbije się negatywnie na naszym zdrowiu.