W ubiegłym roku firma Google zainwestowała 15 milionów dolarów w firmę Farmers Business Network (FBN) związaną z branżą rolniczą. Do inwestycji dorzucili się też inni giganci z Doliny Krzemowej, m.in. fundusz venture capital Kleiner, Perkins, Caufield & Byers. Ostatecznie firma FBN otrzymała 28 milionów dolarów na rozwój swojej platformy, która umożliwia rolnikom zbieranie i udostępnianie danych z czujników umieszczonych na polach uprawnych.
Współczesny rolnik ma niewiele wspólnego ze stereotypowym chłopem na ciągniku. Dziś gospodarstwa rolne są w dużej mierze zmechanizowane, a większość obowiązków przejęły komputery. W nowoczesnych gospodarstwach nikt już nie doi krów, robią to elektroniczne dojarki. Nikt też nie karmi samodzielnie zwierząt – ten obowiązek spadł na automatyczne stacje paszowe do których zwierzęta same przychodzą. Każda krowa ma czip, w którym zakodowane są informacje na jej temat i dzięki temu otrzymuje określoną ilość, określonej karmy. Natomiast dawki żywieniowe obliczane są przez komputery. Nawet sprzątanie obory jest zmechanizowane: nieczystości usuwane są przez spychacze czyszczące maty, którymi wyłożone są obory.
Polskie innowacje rolnicze
Natomiast naukowcy z Instytutu Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk w Lublinie postanowili zrewolucjonizować olej. Zbudowali specjalną testową linię produkcyjną i postawili silos na rzepak, który jest chłodzony azotem, by zapewnić nasionom odpowiednio niską temperaturę i wilgotność. Dzięki temu mogli zacząć tłoczyć olej na zimno bez dostępu tlenu i światła. Powstały olej, nazywany Kroplą Zdrowia, nie nadaje się do smażenia, ponieważ w wysokiej temperaturze traci swoje właściwości. Czym się odznacza?
Polskie badania:
1. Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB z siedzibą w Radzikowie - zespół autorski: prof. dr hab. Iwona Bartkowiak-Broda, dr Alina Liersch, dr Katarzyna Mikołajczyk, dr Wiesława Popławska, mgr inż. Janina Woś, dr inż. Henryk Woś.
Praca: „Opracowanie metody hodowli odmian mieszańcowych zrestorowanych rzepaku ozimego wspomaganej markerami molekularnymi i wdrożenie do praktycznej hodowli”.
2. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB z siedzibą w Puławach - zespół autorski: prof. dr hab. Antoni Faber, dr Zuzanna Jarosz, dr Robert Borek, dr Magdalena Borzęcka-Walker, dr Alina Syp, dr Rafał Pudełko. Praca: „Poziom emisji gazów cieplarnianych dla upraw pszenicy, pszenżyta, kukurydzy i żyta przeznaczonych do produkcji bioetanolu oraz upraw rzepaku przeznaczonego do produkcji biodiesla”.
3. Instytut Zootechniki – PIB z siedzibą w Krakowie - zespół autorski: dr hab. inż. Monika Bugno-Poniewierska, prof. nadzw. IZ, prof. dr hab. Ewa Słota, mgr inż. Klaudia Pawlina. Praca: „Wykorzystanie sond molekularnych specyficznych do chromosomów konia domowego w analizie komórek płciowych ogierów”.
4. Instytut Zootechniki – PIB z siedzibą w Krakowie - zespół autorski: dr inż. Michał Bochenek, prof. dr hab. Zdzisław Smorąg.
Praca: „Monitoring uszkodzeń DNA nasienia buhajów i knurów produkowanego na potrzeby inseminacji”
5. Państwowy Instytut Weterynaryjny – PIB z siedzibą w Puławach - zespół autorski: dr n. wet. Jacek Żmudzki, mgr inż. Agnieszka Nowak, dr n. wet.Katarzyna Podgórska, prof. dr hab. Zygmunt Pejsak. Praca „Opracowanie i wdrożenie do rutynowego stosowania metody real-time PCR doszybkiego rozpoznawania chorób przewodu pokarmowego świń wywołanych przez Brachyspira hyodysenteriae i Lawsonia intracellularis”.
7. Państwowy Instytut Weterynaryjny – PIB z siedzibą w Puławach -.zespół autorski: dr n. wet. Katarzyna Domańska-Bicharz, mgr Anna Jacukowicz, mgr Anna Lisowska, prof. Zenon Minta. Praca: „Opracowanie i wdrożenie metod rozpoznawania wirusowych czynników enteropatii udrobiu”.
Unia Europejska wspiera od 2012 roku inicjatywy mające na celu rozwój innowacyjności w rolnictwie w ramach programu „Strategia zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa na lata 2012-2020”. Jednym z głównych dysponentów środków na innowacyjność w rolnictwie jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ze swoim programem Biostrateg. Pierwsza edycja konkursu ruszyła w czerwcu 2015 roku, jego budżet wynosił 150 milionów złotych.
napisz do autora: marta.wujek@innpoland.pl