Kto ma największe osiągnięcia w biznesie? Czyje pomysły mają największy potencjał? Kto najbardziej udziela się społecznie? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas uroczystej Gali 16 maja 2016 roku, na której zostaną wręczone Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta.
Tymczasem trwa nabór kandydatów do piątej już edycji Nagrody. Zgłoszenia przyjmowane będą do 29 stycznia 2016 roku. Kandydatów można zgłaszać do jednej z trzech kategorii: „Sukces”, „Wizja i innowacja” oraz „Działalność społeczna”.
Nominacje mogą otrzymać osoby, które mają na swoim koncie imponujące sukcesy biznesowe, w działaniach społecznych oraz biznesmeni-wizjonerzy, których pomysły mają ogromne perspektywy. Kandydatury zgłaszać mogą instytucje oraz osoby zaproszone przez organizatora. Natomiast osoby indywidualne mogą nominować za pośrednictwem strony nagrodaprb.pl.
Terminarz V. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta:
30 listopada 2015 do 29 stycznia 2016 - przyjmowanie zgłoszeń Kandydatów 15 kwietnia 2016 - ogłoszenie 9 Nominacji finałowych 16 maja 2016 - uroczysta Gala finałowa i ogłoszenie zwycięzców.
Wierzyć, dawać, działać
Mottem nagrody jest: wierzyć, dawać i działać. Co te wartości oznaczają dla organizatorów konkursu? Nie można osiągnąć celu jeśli nie mierzy się wysoko, nie wierzy we własne siły i nie doskonali się swojej automotywacji. Aby wygrać, trzeba grać, nie bać się ryzyka i zawsze iść do przodu. Przy tym wszystkim trzeba dzielić się odpowiedzialnością i wyzwaniami i nie zapominać by pomagać młodszym lub potrzebującym. Tak można w skrócie zebrać zasady jakie przyświecają biznesmenom związanym z Polską Radą Biznesu. Organizatorzy podkreślają, że Nagroda im. Jana Wejcherta to ogromne wyróżnienie nie tylko za sam sukces, ale i za kierowanie się powyższymi zasadami.
- Dzisiaj przedsiębiorczość to nie jest tylko biznes. Jak mówimy o kimś kto wierzy, daje i działa to nie myślimy tylko w kategoriach zarabiania pieniędzy. Chodzi o to by pokazać postawy i podstawowe wartości, którymi powinni charakteryzować się ludzie przedsiębiorczy. Oni mogą być biznesmenami, ale nie muszą, mogą to być ludzie którzy działają na uczelniach, działają społecznie, w samorządach – mówi Dariusz Mioduski, przewodniczący Kapituły.
Według Kapituły Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku i laureat drugiej edycji konkursu, kieruje się właśnie takimi zasadami. - Sądzę, że upór i determinacja są kluczowe, łut szczęścia też się przyda. Nie wolno się zrażać małymi, średnimi ani dużymi przeciwnościami i początkowymi kłopotami. Trzeba cały czas widzieć cel swojej działalności, a tym celem nigdy nie może być maksymalizacja zysków, bo wtedy na pewno się nie uda – udziela rady Wojciech Sobieraj.
Organizator nagrody:
Polska Rada Biznesu istnieje od kwietnia 1992 roku. Powołali ją do życia prezesi największych polskich firm po to by stworzyć apolityczna instytucję, która będzie reprezentować interesy najbardziej znaczących przedsiębiorców i pracodawców w kraju. Polska Rada Biznesu od dwudziestu lat aktywizuje krajowa gospodarkę oraz wspiera społeczne i filantropijne inicjatywy.
Patron nagrody:
Jan Wejchert był jednym z współzałożycieli Polskiej Rady Biznesu i jednym z najwybitniejszych polskich przedsiębiorców. „Miałem się przekonać, że biznes przed duże „B” jest bardzo wielowymiarowy. A wizjonerstwo polega na umiejętności myślenia w przestrzeniach wielowymiarowych” – tak sam mówił o swojej pracy. Zmarł w 2009 roku, a nagroda pod jego patronatem przyznawana jest od 5 lat.
- Jan Wejchert to jeden z najbardziej wyjątkowych i twórczych ludzi biznesu, jakich spotkałem w swoim życiu. Najlepszy z najlepszych. To przywódca – wizjoner. Idee, które wyznawał stały się inspiracją do przyznania nagród sygnowanych jego imieniem. Zadaniem Polskiej Rady Biznesu, organizacji skupiającej przedstawicieli wiodących w Polsce przedsiębiorstw, jest nagrodzenie wyjątkowych osób, które w sposób szczególny wyróżniły się na Polskiej scenie działalności biznesowej i społecznej - komentuje Dariusz Mioduski, absolwent Harvardu, były prezes holdingu Kulczyk Investments, obecny właściciel Legii i przewodniczący Kapituły.
Poprzedni laureaci Laureaci w kategorii „Sukces”, nagradzani są za spektakularne osiągnięcia biznesowe, w poprzednich latach byli to: Wojciech Inglot - przedsiębiorca, założyciel i właściciel firmy kosmetycznej Inglot (2012), prof. Paweł Buszman - kardiolog, współzałożyciel, obecny Prezes Zarządu i były Przewodniczący Rady Nadzorczej Polsko-Amerykańskich Serca (2013), Tomasz Zaboklicki - przedsiębiorca, współwłaściciel i Prezes Zarządu przedsiębiorstwa Pesa Bydgoszcz.(2014) oraz Jarosław Józefowicz - inżynier i menedżer, wieloletni prezes zarządu i dyrektor generalny Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych (2015).
Osoby, które w swych działaniach biznesowych przecierają nowe szlaki i łamią dotychczasowe schematy nagradzani są w kategorii „Wizja i innowacje”. Laureaci tej kategorii z poprzednich lat: Adam Kiciński - prezes firmy CD Projekt, która jest największym polskim producentem i wydawcą gier komputerowych oraz dystrybutorem filmów (2012), Rafał Brzoska - właściciel firmy InPost (2013), dr Włodzimierz Strupiński - naukowiec z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, który opracował nowatorską metodę produkcji grafenu (2014) oraz Piotr Voelkel - przedsiębiorca, znawca sztuki i promotor polskiego designu, mecenas wielu projektów kulturalnych i edukacyjnych(2015).
Ważną kategorią jest również „Działalność społeczna”, w której to nagrody otrzymują osoby zaangażowane w działania społeczne i filantropijne. Laureatami tej kategorii do tej pory zostali: ks. Jacek Stryczek - duszpasterz akademicki oraz prezes Stowarzyszenia Wiosna (2012), Mariusz Andrukiewicz - Prezes Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” w Cieszynie (2013), Jolanta Czernicka-Siwecka - Prezes Fundacji Iskierka z Chorzowa (2014) oraz Jarosław Kuba - jeden z założycieli Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego (2015).
Aldona Wejchert jest członkiem Polskiej Rady Biznesu i wchodzi w skład Kapituły. Co sądzi o Nagrodzie? - Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że w ciągu 5 lat udało nam się stworzyć opiniotwórcze, doceniane i medialne przedsięwzięcie. To przede wszystkim zasługa nominowanych, finalistów i laureatów, a także wspaniałej Kapituły Nagrody, która dokonuje mądrych i przemyślanych wyborów. W ramach piątej, jubileuszowej edycji Nagrody będziemy szukać ludzi o pozytywnej energii, patrzących w przyszłość, przedsiębiorców, wizjonerów i filantropów. Ludzi którzy zasługują na docenienie, z których wszyscy powinniśmy być dumni – komentuje.
Kapituła:
Dariusz Mioduski – przewodniczący Kapituły
Aldona Wejchert
dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz
prof. Leszek Balcerowicz
Waldemar Dąbrowski
Grzegorz Hajdarowicz
prof. Michał Kleiber
Alicja Kornasiewicz
Wojciech Kostrzewa
Dominika Kulczyk
Jerzy Koźmiński
Tomasz Mikołajczak
Zbigniew Niemczycki
Monika Olejnik
Marian Owerko
Jacek Szwajcowski
Paweł Rymarz
Mariusz Walter
Agata Wejchert – Dworniak
Jarosław Józefowicz – laureat 2015
Piotr Voelkel – laureat 2015
Jarosław Kuba – laureat 2015
napisz do autora: marta.wujek@innpoland.pl
Artykuł powstał przy współpracy z Polską Radą Biznesu