Podczas środowego tweetupu wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin przedstawił najbliższe plany swojego resortu. Zmiany mają iść w kierunku poprawy innowacyjności i likwidacji barier biurokratycznych dla środowiska akademickiego
Podczas środowego tweetupu wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin przedstawił najbliższe plany swojego resortu. Zmiany mają iść w kierunku poprawy innowacyjności i likwidacji barier biurokratycznych dla środowiska akademickiego MNiSW
Reklama.
Dla wicepremiera spotkanie było okazją do zapoznania aktywnych internautów i publikujących w sieci dziennikarzy z priorytetami podległego mu ministerstwa. Można je streścić w trzech punktach: innowacyjność, integracja sektora nauki z gospodarką i odbiurokratyzowanie uczelni.
Działania określane mianem „cięć chirurgicznych” mają polegać na uwolnieniu polskich uczelni, studentów, wykładowców i uczonych od przepisów krępujących ich działalność naukową. W tym celu do konsultacji społecznych trafią projekty nowych rozporządzeń dotyczących Krajowych Ram Kwalifikacji i Polskiej Komisji Akredytacyjnej – to w tych wytycznych określających system kształcenia w ramach szkolnictwa wyższego kryją się największe biurokratyczne bariery.
Minister zdradził, że kierowany przez niego resort ma też w planach nową ustawę o szkolnictwie wyższym. Potrzebna jest nowa ustawa, która będzie nowoczesna, zwięzła, precyzyjna, a przede wszystkim zaakceptowana przez środowisko i przedyskutowana - stwierdził.
W pracach nad nowymi przepisami nie będą uczestniczyć sami urzędnicy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ma zostać ogłoszony konkurs na zespoły akademickie, które zajmą się oddolnym opracowaniem tej ustawy. Granty zostaną przyznane trzem zespołom, które równolegle prowadzić będą prace nad konkurencyjnymi projektami ustaw.
Wicepremier wyraził nadzieję, że do dyskusji nad nowym aktem włączą się młodzi naukowcy, ponieważ głównym założeniem tego projektu jest wsparcie podejmowanych przez nich innowacyjnych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych. Jak podkreślił, równie ważnym celem jest zagwarantowanie jak największej autonomii polskim szkołom wyższym i środowisku akademickiemu.
źródło: MNiSW

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl