Czy wiesz, po czym oceniają cię ludzie? Ta kobieta od lat badała to zagadnienie i znalazła wreszcie odpowiedź

Psycholożka Amy Cuddy od lat analizuje mechanizm stojący u podstaw tzw. "pierwszego wrażenia". W swojej książce zdradza, co przesądza o tym, że nowo poznani ludzie oceniają nas pozytywnie
Psycholożka Amy Cuddy od lat analizuje mechanizm stojący u podstaw tzw. "pierwszego wrażenia". W swojej książce zdradza, co przesądza o tym, że nowo poznani ludzie oceniają nas pozytywnie Twitter / Amy Cuddy
Ludzie oceniają twoją osobę w przeciągu kilku sekund. Pytanie w oparciu o jakie kryteria dokonują tej oceny. Profesor Amy Cuddy z Uniwersytetu Harvada, która od 15 lat bada zjawisko „pierwszego wrażenia”, znalazła wzorce kształtujące relacje, jakie zachodzą między mającymi pierwszy kontakt ludźmi.


Wnioskami ze swoich obserwacji psycholożka podzieliła się w swojej najnowszej książce zatytułowanej „Obecność”. Wyjawiła, że gdy ludzie poznają jakąś nową osobę, zadają sobie wówczas dwa kluczowe pytania:

• Czy mogę zaufać tej osobie?

• Czy mogę szanować tę osobę?

Jak się okazuje znalezienie odpowiedzi na te pytania zaspokaja dwie najważniejsze potrzeby obserwatora. Określa się je mianem „ciepła” i „kompetencji”. Osoba warta bliższego poznania to taka, która posiada oba atrybuty.

Który z czynników jest ważniejszy? Choć w dobie „wyścigu szczurów” wydaje się, że bezcenna jest wartość „kompetencji” (wszak wiedza, talent i zdolności to atrybuty pożądane w świecie biznesu), to jednak z perspektywy ewolucji „ciepło” ma pierwszorzędne znaczenie. Oceniającej nas osobie, jak każdemu zdrowemu człowiekowi, podświadomie zależy na przetrwaniu, więc jeśli wzbudzamy jej zaufanie, to zaspokajamy tą nadrzędną potrzeb – swego życia nie powierzylibyśmy przecież osobie, której nie ufamy.

Badaczka podkreśla, że zbyt duże przywiązanie uwagi do „kompetencji” może wyrządzić nam krzywdę. Dbanie wyłącznie o poszerzanie wiedzy i rozwijanie umiejętności skutkuje wycofaniem się z życia społecznego. Ludzie postępujący w ten sposób są postrzegani jako jednostki, z którymi nie można nawiązać relacji, co w rezultacie sprawia, że nie mają przed kim wykazać się swoją mądrością. Jak tłumaczy Amy Cuddy, może być to jeden z mechanizmów wyjaśniających odrzucanie w rekrutacji „przodowników pracy”, ponieważ ci mimo swoich udokumentowanych w papierach osiągnięć nie potrafią wzbudzić zaufania u rekrutera.
Amy Joy Casselberry Cuddy to amerykańska specjalistka od psychologii społecznej. Swoją uwagę poświęcą głównie zagadnieniom dotyczącym stereotypów, dyskryminacji, emocji, władzy i komunikacji niewerbalnej. Obecnie piastuje funkcję starszego wykładowcy w Harvard Business School. W 2014 roku wygrała konkurs World Economic Forum Young Global Leader.


źródło: "Tech Insider"

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.