Na Antarktydzie dokonano wielkiego odkrycia. Pokazuje ono, jak mało jeszcze wiemy o naszej planecie
Dawid Wojtowicz
23 stycznia 2016, 10:48·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 23 stycznia 2016, 10:48
Myślimy o eksploracji innych planet w układzie słonecznym, a tymczasem jeszcze wielu rzeczy nie wiemy o naszej Ziemi. Jednym z jej najmniej zbadanych regionów jest Antarktyda. W ostatnich dniach grupa naukowców z kilku krajów odkryła jezioro oraz największy na świecie kanion we wnętrzu tego kontynentu. Udało im się to, dzięki analizie obrazów satelitarnych zgromadzonych przez NASA, ESA i US National Snow and Ice Data Center.
Reklama.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii, USA, Australii i Chin, którzy dokładnie przeanalizowali dane satelitarne, poinformowali o swoim odkryciu na stronie internetowej czasopisma „Geology". Jak twierdzą, pod lodowcem Antarktydy kryje się największy na świecie kanion (dwukrotnie dłuższy od Wielkiego Kanionu Kolorado w Stanach Zjednoczonych). Przechodząc do szczegółów, jest to system kanionów o długości ponad 1000 km i głębokości na kilometr (w niektórych miejscach). Tworzący go łańcuch rozciągniętych i poskręcanych form przykryty jest lodowcem o grubości kilku kilometrów.
System kanionów zlokalizowany jest w jednym z najbardziej tajemniczych miejsc na naszej planecie: Ziemi Księżniczki Elżbiety w Antarktydzie Wschodniej. Z racji rzadkich pomiarów prowadzonych na tym obszarze, miejsce to nazywane jest „biegunem niewiedzy”.
To jeszcze nie koniec wieści. Według autorów badania kaniony mogą być połączone z jeziorem podlodowcowym. Naukowcy twierdzą, że nieodkryty dotychczas zbiornik wodny może mieć powierzchnię 12,5 km kw.
W celu ustalenia wielkości kanionu i jeziora planowane są kolejne badania. Obejmą one obserwacje prowadzone z pokładów samolotów oraz dalsze analizy przy użyciu metody RES wykorzystującej georadar. Polega ona na wysyłaniu przez lód i śnieg fal radiowych, które służą do określenia ukrytych wzorców odbitej fali. Na ich podstawie można opracować mapę ukształtowania danego obszaru.
Antarktyda to piąty co do wielkości kontynent. Położony jest najdalej na południe na Ziemi. Ma powierzchnię 14,0 mln km kw., którą w 98% pokrywa polarna czarna lodowa. Stanowi najzimniejszy i najsuchszy region na naszej planecie. Z uwagi na warunki klimatyczne jest to jedyny kontynent na świecie, który nie ma stałych mieszkańców.