To może dziwne pytanie, ale zastanawialiście się kiedyś... ile waży internet?

Ile waży internet? Niektórzy mogą być zaskoczeni rozwiązaniem tej zagadki
Ile waży internet? Niektórzy mogą być zaskoczeni rozwiązaniem tej zagadki Fot. Mike Lee / http://bit.ly/20qm2Ks
Internet to pustynia danych. Z każdym dniem rozrasta się ona w ekspresowym tempie. Niektórzy podejmują się karkołomnego zadania – chcą z dużą dokładnością podać, ile... waży internet. Czy w ogóle jest to możliwe? I jaką metodę najlepiej przyjąć, by znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Współcześnie internet ma ok. 2 zettabajty (1 z 21 zerami) danych. Co godzinę sieć powiększa się o petabajty danych. W jaki sposób można obliczyć wagę internetu? Jedną z metod zaproponował były dyrektor wykonawczy Google, Eric Schmidt, który uznał, że należy zsumować wagę wszystkich elektronów, jakie przenoszą informacje w sieci i generują w niej ruch. W 2011 roku wyszło mu z obliczeń, że internet waży ok. 50 gramów (tyle ile jedna truskawka). Od tego czasu obiekt badań sporo jednak „przytył” i obecnie jego waga mieści się w przedziale 2-4 kg.

Jeszcze wcześniej, bo w 2007 roku, waga internetu stanowiła przedmiot zainteresowania Russella Seitza, fizyka zatrudnionego na Uniwersytecie Harvarda. Założywszy, że internet pobiera porcje energii z blisko 100 mln serwerów, z siłą równą 50 mln koni mechanicznych, badacz otrzymał wynik o wartości 2 uncji, czyli ok. 57 gramów.
Kolejnym sposobem oszacowania wagi sieci jest zważenie wszystkich urządzeń, które uczestniczą w przesyłaniu danych przez internet. W tych rachubach należałoby więc uwzględnić nie tylko komputery, urządzenia peryferyjne i kable, ale również satelity telekomunikacyjne i elektrownie. Nikt jednak nie dokonał takiej sztuki, ponieważ każdego dnia do internetu podłączane są kolejne urządzenia.

Z roku na rok wielkość danych w internecie rozrasta się średnio o 40 proc. Według szacunków do 2020 roku sieć będzie ważyła ponad 45 zettabajtów danych. W odróżnieniu od nas ta „otyłość” nie powinna stanowić problemu dla jego „zdrowia.”

źródło: "Interia"

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.