Wojskowa Akademia Techniczna posiada sieć sześciu nowoczesnych laboratoriów, w których naukowcy prowadzą badania związane z zastosowaniem promieniowania optycznego w dziedzinie bezpieczeństwa. Wszystkie placówki badawcze zostały wyposażone w innowacyjną infrastrukturę dzięki realizacji projektu OPTOLAB.
Infrastruktura i badania w jednym miejscu
Głównym celem projektu była rozbudowa, a także zakup nowoczesnej aparatury badawczej, która pozwala jednocześnie naukowcom poszerzać wiedzę oraz prowadzić innowacyjne badania w jednym miejscu w zakresie rozwoju nowoczesnych technologii optoelektronicznych. Prace badawczo-rozwojowe obejmują m. in. wykorzystanie technik fotonicznych do wytwarzania, detekcji (wykrywania sygnałów) oraz zastosowania promieniowania optycznego w dziedzinach związanych z bezpieczeństwem.
Naukowcy z WAT pracują w kompleksie 6 ośrodków:
– Laboratorium Oddziaływania Promieniowania Laserowego z Materią,
– Laboratorium Laserów Bliskiej i Średniej Podczerwieni,
– Laboratorium Lidarowe,
– Laboratorium Systemów Bezpieczeństwa,
– Laboratorium Techniki Podczerwieni i Termowizji.
Od ultra do nadfioletu
Badacze badają bardzo różnorodne zastosowania promieniowania optycznego – od ekstremalnego ultrafioletu, poprzez promieniowanie rentgenowskie czy skrajny nadfiolet, aż po daleką podczerwień. Wyniki ich prac służą do opracowywania nowoczesnych technologii, systemów oraz urządzeń. Można je stosować w takich branżach, jak medyczna, energetyczna, monitoring środowiska, systemy ochrony, inżynieria materiałowa czy w działalności służb mundurowych.
WAT zakupiło 175 egzemplarzy nowoczesnej aparatury badawczej. Wcześniej posiadana infrastruktura nie pozwalała uczelni realizować kompleksowych prac badawczych. Dlatego, że nie były one prowadzone tak, jak teraz w jednym miejscu. W efekcie koszt rozporoszonych prac badawczo-rozwojowych był bardzo wysoki. Zmieniło to wyposażenie w wysokiej klasy sprzęt sześciu ośrodków położonych w jednym kompleksie.
Realizacja inwestycji była możliwa dzięki pozyskaniu przez WAT dofinansowania w kwocie ponad 49 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).