Stworzyli aplikację, która zna twoich pracowników i pokonali 98 tys. programistów

Fot. Apptension
Mity na temat tego, że programiści to pracujący w pojedynkę odludki trzeba raz na zawsze włożyć między bajki. Z drugiej strony, stworzenie zespołu, którego pracy nie będą zakłócały zażarte spory o nazwy zmiennych, bywa wyzwaniem. Programiści z poznańskiej firmy Apptension postanowili ten problem rozwiązać i sądząc po werdykcie jury HackSummit Virtual Hackathon trafili na rynkową niszę. Stworzona przez nich aplikacja pozwalająca łączyć w teamy najbardziej pasujących do siebie członków zespołu okazała się lepsza niż 1200 innych projektów z całego świata.


Tegoroczna edycja HackSummit Virtual Hackathon, pod patronatem serwisu Koding, odbywała się w dniach 20-22 lutego 2016 i była rekordowa pod względem zgłoszeń – uczestniczyło w niej 98 000 osób. – Na stworzenie projektu od podstaw mieliśmy 48 godzin – tłumaczy Anna Kitowska, Communications Manager w Apptension i członkini hackatonowego zespołu. – Przed rozpoczęciem rywalizacji znaliśmy tylko tematy, których miały dotyczyć aplikacje. Były nimi produktywność, wizualizacja danych i gaming. Ostatni odrzuciliśmy od razu, bo nie zajmujemy się tworzeniem gier. Wizualizacja i tak miała być częścią naszej aplikacji, więc ostatecznie zdecydowaliśmy się na „produktywność”. I choć jest to temat mocno eksploatowany, postanowiliśmy go ugryźć z innej strony i stworzyć aplikację użyteczną nie tylko dla pojedynczego użytkownika, ale firmy – tłumaczy Anna Kitowska.


Członkowie Apptension wyszli z założenia, że tam, gdzie na raz powstaje wiele projektów, problemem jest kompletowanie zespołów, których członkowie pasowaliby do siebie zarówno pod względem kompetencji technicznych, jak i umiejętności miękkich. Tak zrodził się pomysł na Propsy.

– Za pomocą aplikacji pracownicy dają sobie nawzajem feedback, co pozwala liderom tworzyć zespoły najlepiej pasujące do danego projektu oraz najbardziej zgrane pod względem osobowości i umiejętności technicznych. Jak jednak wiemy z własnego doświadczenia, programiści raczej nie robią rzeczy, które konieczne do zrobienia nie są a za takie często uważane jest wypełnianie wszelkich tabelek ewaluacyjnych. W aplikacji znalazły się zatem tylko pytania zamknięte, na które można odpowiedzieć tak lub nie – tłumaczy Anna Kitowska.
Pytania zawarte w Propsy dotyczą pięciu obszarów modelu osobowości, „przetłumaczonych” na kompetencje zawodowe: kreatywności, komunikacji, pewności siebie i planowania. – Aplikacja „odpytuje” nas na temat członków zespołu, z którymi już wcześniej współpracowaliśmy przy projektach, aby upewnić się, że uzyskane dane będą jak najbardziej adekwatne – dodaje Anna Kitowska.

Nagrodę w wysokości 100 tys. dolarów Apptension sprzątnęło sprzed nosa projektom ChicagoHacksBig i Chrono Theory, z których pierwsza namawiała do wsparcia ich projektu obiecując, że dochód z wygranej przeznaczy na cele charytatywne. – Daliśmy radę bez uciekania się do „pozatechnicznych” chwytów – uśmiecha się Anna Kitowska.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.