Powstanie wspomnianego obiektu to rezultat długofalowej i konsekwentnej strategii rozwoju Drutexu, która zakłada umocnienie pozycji konkurencyjnej na kluczowych rynkach eksportowych w Europie. Pierwszy etap inwestycji rozpoczęto w 2013 roku. Prace konstrukcyjne, które zajęły 20 miesięcy, doprowadziły do uruchomienia w październiku 2014 roku pierwszej hali produkcyjnej o powierzchni ponad 30 000 m2, czyli tyle, ile wynosi powierzchnia czterech boisk piłkarskich.
Europejskie Centrum Stolarki w Bytowie przedstawiane jest jako inwestycja, która wyznacza nową jakość w zakresie produkcji stolarki okienno-drzwiowej. Aktualnie jej moce produkcyjne pozwalają wytwarzać 7 000 okien na dobę, a jednocześnie realizować zamówienia na dostawy w całej Europie w terminie nieprzekraczającym 7 dni. Docelowo, po uruchomieniu drugiego etapu ECS, firma zamierza zwiększyć moce produkcyjne do 10 000 okien na dobę. Jest to możliwe dzięki istnieniu bogatego zaplecza technologicznego w postaci zautomatyzowanego parku maszynowego, na jaki składają się nowoczesne maszyny do produkcji okien i drzwi, innowacyjne urządzenia do wytwarzania szyb zespolonych, w tym również hartownia szkła czy najnowszej generacji maszyny do produkcji profili PVC.
EUROPEJSKIE CENTRUM STOLARKI W LICZBACH
Produkcja szyb zespolonych – 6 linii automatycznych
Potencjał produkcyjny – do 7000 okien/dobę
Produkcja rolet – 10 000 szt./m-c
Okleiniarnia – 8 linii
Flota transportowa – 250 pojazdów
Zatrudnienie – 2300 osób
Od czasu uroczystego otwarcia Europejskiego Centrum Stolarki w październiku zeszłego roku dynamicznie rośniemy w siłę i umacniamy swoją pozycję na rynku stolarki w Polsce i za granicą. Duże zainteresowanie naszymi produktami ze strony klientów sprawia, że nasze obecne możliwości produkcyjne są już wykorzystane w 100 proc. (...) Wciąż mamy apetyt na więcej i nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Mamy ku temu predyspozycje. Jesteśmy firmą inną niż wszystkie. Tu rządzi inna filozofia myślenia i prowadzenia firmy. Jesteśmy w dużym stopniu niezależni. Odpowiadamy za produkcję okien od A do Z, tj. od mieszania komponentów, wytłaczania profili PVC, poprzez produkcję szyb zespolonych, okien, aż po transport – wszystko robimy w 100 proc. sami, co tworzy też podstawy naszej przewagi konkurencyjnej.
ECS wykorzystuje najnowocześniejsze maszyny nie tylko do systemu produkcji, ale także do kontroli gotowych produktów. Do oceny jakości profili, szyb i okien służą m.in. spektrofotometr (urządzenia do pomiaru barwy i połysku profili), młot HIT 5 P firmy Zwick (przyrząd do przeprowadzania testów udarności, czyli odporności materiału na pękanie przy obciążeniu dynamicznym) czy maszyna wytrzymałościowa do prób statycznych.
Na istnieniu ECS korzysta również lokalny rynek pracy. W obiekcie wybudowanym przez Drutex zatrudnienie znajduje ponad 2300 osób. Od dłuższego czasu firma pozostaje jednym z największych pracodawców w regionie, a jej kolejne inwestycje przyczyniają się do zmniejszania bezrobocia wśród mieszkańców Bytowa.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Drutex SA.