Nowoczesne technologie w służbie edukacji. Jak firma Samsung chce zmienić oblicze szkoły na bardziej cyfrowe?
Dawid Wojtowicz
02 kwietnia 2016, 12:14·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 02 kwietnia 2016, 12:14
Rozwój kompetencji cyfrowych, uznawanych za kluczowe w XXI wieku, musi mieć swój początek w powszechnym systemie edukacji. Proces cyfryzacji szkoły nie może jednak obyć się bez udziału sektora prywatnego, który jest głównym dostawcą nowoczesnych technologii. Czołowi producenci z branży IT/ICT proponują różnorodne rozwiązania wzbogacające środowisko nauki. Bogatą ofertę narzędzi edukacyjnych prezentuje m.in. Samsung, jedna z największych na świecie firm elektronicznych.
Reklama.
Na rynku edukacyjnym koreański koncern oferuje technologie, które ułatwiają przygotowanie, przeprowadzenie zajęć oraz rozciągnięcie działań edukacyjnych poza godziny szkolne. Produkowane przez niego oprogramowanie i niezbędny do jego obsługi sprzęt mają zarówno przeznaczenie komercyjne, jak również ofiarowane są szkołom w ramach programów stanowiących wyraz wcielania w życie koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
Wśród innowacyjnych narzędzi dydaktycznych w katalogu producenta można wymienić Samsung School. Umożliwia ono wykorzystanie tabletów i komputerów PC do tworzenia materiałów edukacyjno-lekcyjnych oraz prezentację interaktywnych treści podczas zajęć. Pozwala też na tworzenie quizów, testów i ankiet, które ułatwiają weryfikację wiedzy. W skład tego pakietu wchodzi oprogramowanie Samsung School oraz zestaw tabletów edukacyjnych - Samsung Galaxy Tab A z rysikiem S-pen.
– Nauczyciel ma pełną kontrolę nad tym co dzieje się z tabletami uczniów, może więc reagować, a nawet zablokować tablety, jeżeli jest taka potrzeba. Dzięki wykorzystaniu tabletów uczniowie są bardziej zaangażowani w proces edukacyjny, a interaktywne narzędzia sprawiają, że wiedza zdobyta podczas takich zajęć pozostaje na dłużej – tłumaczy Wojciech Zaskórski, Dyrektor Departamentu Sprzedaży dla rynku B2B w Samsung Electronics Polska.
Samsung School to również narzędzie stworzone z myślą o wsparciu pracy samych nauczycieli. Posługując się nim, mogą oni łatwo wymieniać się treściami i współpracować ze sobą. W ten sposób oszczędzają czas, jaki musieliby poświęcić na samodzielne przygotowanie materiałów. Nie muszą też tracić go na weryfikację wiedzy swoich uczniów, ponieważ opcja testów i quizów pozwala na błyskawiczną ocenę odpowiedzi.
W nowoczesnym procesie nauczania rośnie zainteresowanie tablicami interaktywnymi. Ich zasada działania opiera się na prezentacji treści multimedialnych i interakcji z nimi wprost na tablicy. To przykład połączenia innowacyjności z funkcjonalnością.
Szkołom, ale też prywatnym firmom, w tym centrom szkoleniowym, którym zależy, by przyswajanie wiedzy odbywało się w atrakcyjny i przystępny sposób, Samsung proponuje tablice interaktywne z załączonym oprogramowaniem Interactive WhiteBoard, które zapewnia wygodną obsługę przy pomocy interfejsu dotykowego. – Oba te rozwiązania tj. Samsung School i Interactive WhiteBoard uzupełniają się wzajemnie, choć można z nich też korzystać niezależnie – mówi Wojciech Zaskórski.
Samsung stawia też na technologie wspomagające organizację pracy w placówkach oświatowych. Jako przykład takiego rozwiązania można podać urządzenia drukujące serii Smart Express. Ich użytkownik może kontrolować koszt wydruków, zarządzać uprawnieniami do wydruku oraz przeprowadzać wstępną edycję kopiowanego dokumentu przed wydrukowaniem – można w ten sposób drukować tylko niezbędne części dokumentu, co pozwala oszczędzać koszty i zwiększa komfort podczas korzystania z materiałów.
– Mimo powszechnej obecności ekranów i tabletów ciągle sporo materiałów w szkole jest kopiowanych i drukowanych. Nasze urządzenia mają ułatwić i zoptymalizować zarządzanie tym procesem – przekonuje nasz rozmówca z firmy Samsung.
Wprowadzenie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) do szkół to jedno, zaś zmiana podejścia środowiska pedagogicznego do nowatorskich narzędzi dydaktycznych to drugie. Dlatego pochodzący z Korei Południowej koncern nie pozostaje bierny w kontaktach ze szkołami, uczelniami, a nawet przedszkolami.
Jak relacjonuje Wojciech Zaskórski, działalność reprezentowanej przez niego firmy na rzecz polskiego systemu oświaty obejmuje doradztwo bezpośrednie oraz organizację wydarzeń przybliżających możliwości i perspektywy związane ze stosowaniem TIK w procesie nauczania.
Należy zaznaczyć, że technologie wykorzystywane w edukacji nie są dla większości użytkowników, wśród których największą grupę stanowią uczniowie, jakąkolwiek barierą. – Jestem przekonany, że uczeń, który zacznie korzystać z tabletu edukacyjnego nie będzie miał żadnego problemu z jego obsługą, bo prawdopodobnie zetknął się już z tabletami i smartfonami Samsung, które mają praktycznie identyczny interfejs – zapewnia Wojciech Zaskórski.
Choć oferowane przez Samsung rozwiązania edukacyjne są oparte o specjalnie przygotowane tablety i oprogramowanie, to jednak działają one w doskonale znanym środowisku Android. Obecność jednego z najpopularniejszych mobilnych systemów operacyjnych, z którego na co dzień korzystają posiadacze telefonów komórkowych, smartfonów, tabletów i netbooków, sprawia, że uczniowie błyskawicznie opanowują sztukę posługiwania się narzędziami edukacyjnymi w rodzaju Samsung School.
Z nastawionymi na cele edukacyjne produktami Samsung mogą zapoznać się nie tylko indywidualni klienci czy instytucje, które zdecydują się na ich zakup, by udoskonalić proces dydaktyczny. Odbiorcami tych technologii są także beneficjenci przeróżnych projektów społecznych, które inicjuje Samsung.
Najbardziej znanym działaniem CSR firmy Samsung w obszarze edukacji jest ogólnokrajowy program „Mistrzowie Kodowania”, w ramach którego producent elektroniki wspiera uczniów i nauczycieli w nauce programowania. Program ten jest przedsięwzięciem czysto społecznym a treści, oprogramowanie, narzędzia i szkolenia są dostarczane szkołom i przedszkolom za darmo.
Artykuł powstał we współpracy z Samsung
Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl
Reklama.
Udostępnij: 72
Wojciech Zaskórski
Wojciech Zaskórski, Dyrektor Departamentu Sprzedaży dla rynku B2B, Samsung Electronics Polska
Wspieramy szkoły i jednostki samorządowe w planowaniu tworzenia nowoczesnych placówek oświatowych oraz pozyskiwaniu na te cele środków z programów regionalnych dostępnych w ramach Funduszy Europejskich. Wspólnie z organizacjami pozarządowymi i partnerami biznesowymi prowadzimy też wiele szkoleń i webinariów [internetowych seminariów – red.]. Niedawno zakończony cykl webinariów prowadzonych z wydawnictwem Mac Edukacja obejrzało łącznie ponad 40 tysięcy nauczycieli.