Centrum Nauki Kopernik pokaże, czym jest wojna. Na ten wieczór zaplanowano atrakcje tylko dla dorosłych
Dawid Wojtowicz
29 marca 2016, 16:19·5 minut czytania
Publikacja artykułu: 29 marca 2016, 16:19
Przestępczość. Mikrokosmos. Globalne ocieplenie. Kapitalizm. To tylko kilka z wielu tematów, jakie omawiano na „Wieczorach dla dorosłych”, cyklicznych spotkaniach w Centrum Nauki Kopernik (CNK). W ostatni dzień marca centrum nauki w Warszawie zaprasza osoby, które ukończyły 18 lat, na kolejne wydarzenie z tej serii. Tym razem motywem przewodnim będzie nieodłączna towarzyszka ludzkości od zarania dziejów - wojna.
Reklama.
„Wieczory dla dorosłych” to organizowane od 2013 roku w wybrane czwartki wydarzenia skierowane wyłącznie do osób pełnoletnich. Pomysł z wprowadzeniem tego rodzaju atrakcji do oferty CNK pojawił się po dwóch latach od założenia centrum. Tak jego początki wspomina Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik.
Okazało się, że idea trafiła na bardzo podatny grunt. Frekwencja dopisała i wciąż rośnie - na każdy wieczór przychodzi ponad 1000 dorosłych osób. Jak dotąd warszawskie centrum nauki 28 razy otwierało swoje podwoje przed gośćmi w tej grupie wiekowej – Dbamy o to, by każdy wieczór był wyjątkowym wydarzeniem. Tematy są w taki sposób dobierane, aby zaciekawiły każdą grupę odbiorców – informuje rzeczniczka. Podczas 29. odsłony wydarzenia warsztaty i spotkania z ekspertami zostaną powiązane z tematem najbliższego wieczoru.
Paweł Kolanowski z Pracowni Wydarzeń Naukowych i Artystycznych Centrum Nauki Kopernik zaznacza, że pomysłodawcy periodycznych wieczorów stawiają na dużą różnorodność w kwestii doboru tematów. Poruszają więc różne wątki, począwszy od związanych z człowiekiem (zmysły, odżywianie, ekologia, relacje międzyludzkie) przez aktualne zjawiska społeczne (migracje, sport, moda), a skończywszy na nowoczesnych technologiach i czystej nauce (eksploracja kosmosu, symetria, czas). A dlaczego w tym miesiącu wybrano temat wojny?
O co tak zawzięcie ze sobą walczymy? Czy nasza inwencja w wymyślaniu coraz to doskonalszych technologii niszczenia i zabijania ma gdzieś granice? Czy trwały pokój na Ziemi to tylko idealistyczna mrzonka oderwanych od rzeczywistości pięknoduchów? Jakie środki zagłady szykują naukowcy w wojskowych laboratoriach? Czy czeka nas w najbliższej przyszłości wojna totalna? Na te pytania CNK spróbuje odpowiedzieć w trakcie wieczoru zatytułowanego „Wojna i pokój”.
Dobrą okazją do przemyślenia tych zagadnień będą spotkania z ekspertami, które są stałym punktem każdego „Wieczoru dla dorosłych”. Podczas wydarzenia poświęconego działaniom wojennym zwiedzający centrum w godzinach wieczornych wysłuchają m.in. prezentacji pt. „Uciekaj – Ukryj się – Walcz – czyli jak przeżyć atak terrorystyczny?”. Dr Krzysztof Liedel, dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, opowie, jak zwiększyć swoje szanse na przeżycie podczas zamachu przeprowadzonego przez uzbrojonych napastników.
„Czy każdy może być zbrodniarzem? – psychologia społeczna wojny”. To tytuł prelekcji, jaką wygłosi Anna Stefaniak, psycholożka społeczna i doktorantka w Centrum Badań nad Uprzedzeniami na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Przedstawi ona mechanizm wyjaśniający, jak zbyt silna identyfikacja z własną grupą społeczną prowadzi do wybuchu wojen, w czasie których walczący przestają widzieć człowieka w stronie przeciwnej, przez co dopuszczają się najokrutniejszych czynów, a pojednanie z „obcą grupą” staje się dla nich abstrakcją. Wraz z badaczką audytorium odkryje psychologiczne podłoże transformacji zwykłych ludzi w okrutnych zbrodniarzy.
Analityk wojskowy i wiceprezes Agencji Lotniczej Altair, Wojciech Łuczak, poprowadzi wykład „Wojny robotów – od Iraku do Donbasu”, podczas którego omówi na konkretnych przykładach, jak bezzałogowe maszyny zmieniają oblicze współczesnej wojny. „Rozmową wieczoru” ma być spotkanie z podporucznik Magdaleną Kozak, lekarzem i oficerem Wojska Polskiego, a zarazem pisarką W dyskusji z dziennikarzem Tomaszem Kwaśniewskim podzieli się swoimi doświadczeniami i obserwacjami z misji w Afganistanie oraz wskaże źródła inspiracji dla swoich powieści i opowiadań.
Jedną z atrakcji wieczoru będzie możliwość wzięcia udziału w symulacji bitwy powietrznej za pomocą samolotów typu Spitfire z czasów II Wojny Światowej. Wirtualny świat zostanie zaprezentowany w formie multiplayera dla 4 graczy z użyciem najnowszych technologii firmy Samsung Electronics Polska: okularów Gear VR oraz telefonów Galaxy S7 we współpracy ze spółką Setapp Poland, twórcą aplikacji „Overflight”. Od pierwszej edycji wydarzenia firma Samsung jako partner strategiczny Centrum Nauki Kopernik zapewnia każdorazowo zaplecze technologiczne podczas tematycznych „Wieczorów dla dorosłych”.
W laboratoriach Kopernika będzie można prześledzić dwa eksperymenty objaśniające mechanizm działania niesławnych technologii niszczenia i zabijania. Dowiedzą się, jak funkcjonują bronie, które w bardzo krótkim czasie sieją ogromne spustoszenie i powodują masowe straty w ludzkiej populacji.
W laboratorium biologicznym naukowcy pomogą osobom chłonnym wiedzy „stoczyć bój z bakteriami”. Będzie to czas, by dowiedzieć się, jak działają antybiotyki i dlaczego bakterie z upływem czasu zyskują odporność na te substancje. To z kolei ma odpowiedzieć na pytanie, czemu chorobotwórcze mikroorganizmy stają się coraz bardziej „popularną” bronią w śmiercionośnym arsenale ugrupowań terrorystycznych. W programie biologicznego open-labu zaplanowano także: wykonanie testu wrażliwości drobnoustrojów na antybiotyki - antybiogramu, naukę mycia rąk, zakładanie hodowli bakteryjnych oraz krótki kurs historii mikrobiologii.
Laboratorium fizyczne przygotowało zaś eksperyment demonstrujący powstanie i przemieszczanie się w powietrzu fali uderzeniowej rozchodzącej się z prędkością naddźwiękową z chwilą wybuchu bomby. Do omówienia tego zagadnienia posłuży kamera smugowa oraz pistolet hukowy. Na tych warsztatach będzie można też poznać możliwości wykorzystania kamery termowizyjnej w wojskowych rakietach samonaprowadzajacych typu powietrze-powietrze.
W kinie wieczorowym wyświetlone zostaną 3 krótkie filmy, których akcja rozgrywa się w miejscach ogarniętych wojenną zawieruchą. Filmy fabularne przeniosą widzów do Afganistanu z czasów interwencji armii USA („Dzień pierwszy”) i rozdartego wojną domową Kosowa pod koniec lat 90-tych ("Przyjaciel"). Natomiast dokument „Shujayya” przybliży gościom codzienne życie w „wiecznie niespokojnej” Strefie Gazy.
A czy wieczorny pokaz w Planetarium Niebo Kopernika, jednej z największych atrakcji centrum, w jakiś sposób nawiąże do motywu najbliższego „Wieczoru dla dorosłych”? Paweł Kolanowski nie ukrywa, że prawdziwą sztuką jest osiągnąć związek merytoryczny między tymi dwoma programami, ale takie próby są zawsze podejmowane. Zdradza, że w tym przypadku pewien szczegół, jaki zostanie pokazany widzom planetarium, przywoła u niektórych skojarzenie z motywem przewodnim 29. „Wieczoru dla dorosłych”.
Wieczór pt. „Wojna i pokój” odbędzie się 31 marca w Centrum Nauki Kopernik przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie w godzinach 19.00–22.00. Cena biletu wynosi 27 zł. Można go nabyć za pośrednictwem strony internetowej (https://bilety.kopernik.org.pl) do 30 marca lub bezpośrednio w kasie w dniu wydarzenia. Liczba miejsc na poszczególne wydarzenia w ramach wieczoru jest ograniczona.
Artykuł powstał we współpracy z Samsung i Centrum Nauki Kopernik
Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl
Reklama.
Katarzyna Nowicka
Rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik
Dlaczego wszystko, co najlepsze zawsze dostają dzieci? Takie pytanie zadało sobie Centrum Nauki Kopernik po dwóch latach działalności, pod koniec 2012 roku. Prowadzone przez ten czas obserwacje i rozmowy ze zwiedzającymi pokazały, że choć Centrum w ogólnej świadomości funkcjonuje jako miejsce rozrywki rodzinnej, to doskonale odnajdują się w nim także osoby dorosłe. Kopernik postanowił zrobić coś specjalnie dla nich.
Paweł Kolanowski
Koordynator projektu w Centrum Nauki Kopernik
Nie ma specjalnych powodów dla wojny akurat w marcu, ale sam temat jest przecież bardzo aktualny. Wojny toczą się na całym świecie, niektóre blisko nas (Donbas), inne dalej (Bliski Wschód), ciągle o nich słuchamy, oglądamy relacje. Poza tym wojna zaczyna wkraczać do naszych miast - wojna islamsko-europejska. Oczywiście w Polsce żadnego ataku terrorystycznego jeszcze nie było, ale nie ma pewności, że do niego nie dojdzie. Poza tym wszędzie tam, gdzie w ostatnich latach miały miejsce zamachy, byli Polacy. Także wojna z terroryzmem staje się naszym codziennym doświadczeniem.
Paweł Kolanowski
Koordynator projektu w Centrum Nauki Kopernik
Zawsze staramy się powiązać treść pokazów w Planetarium z tematem Wieczoru, choćby symbolicznie. Na ogół są one raczej podporządkowane temu, co dzieje się na niebie w danym momencie, tak aby ludzie mogli wykorzystać zdobytą wiedzę do samodzielnych obserwacji. Najbliższy pokaz będzie więc ogniskował się wokół wczesnowiosennych gwiazdozbiorów północnego nieba. Teraz nawiązanie do tematu „Wieczoru dla dorosłych” będzie miało charakter symboliczny - łącznikiem będzie planeta Mars (bóg wojny) i pojawi się wątek planet: Gdzie są? Jak je znaleźć? Jak odróżnić je od gwiazd?