
Dlaczego wszystko, co najlepsze zawsze dostają dzieci? Takie pytanie zadało sobie Centrum Nauki Kopernik po dwóch latach działalności, pod koniec 2012 roku. Prowadzone przez ten czas obserwacje i rozmowy ze zwiedzającymi pokazały, że choć Centrum w ogólnej świadomości funkcjonuje jako miejsce rozrywki rodzinnej, to doskonale odnajdują się w nim także osoby dorosłe. Kopernik postanowił zrobić coś specjalnie dla nich.
Nie ma specjalnych powodów dla wojny akurat w marcu, ale sam temat jest przecież bardzo aktualny. Wojny toczą się na całym świecie, niektóre blisko nas (Donbas), inne dalej (Bliski Wschód), ciągle o nich słuchamy, oglądamy relacje. Poza tym wojna zaczyna wkraczać do naszych miast - wojna islamsko-europejska. Oczywiście w Polsce żadnego ataku terrorystycznego jeszcze nie było, ale nie ma pewności, że do niego nie dojdzie. Poza tym wszędzie tam, gdzie w ostatnich latach miały miejsce zamachy, byli Polacy. Także wojna z terroryzmem staje się naszym codziennym doświadczeniem.
Zawsze staramy się powiązać treść pokazów w Planetarium z tematem Wieczoru, choćby symbolicznie. Na ogół są one raczej podporządkowane temu, co dzieje się na niebie w danym momencie, tak aby ludzie mogli wykorzystać zdobytą wiedzę do samodzielnych obserwacji. Najbliższy pokaz będzie więc ogniskował się wokół wczesnowiosennych gwiazdozbiorów północnego nieba. Teraz nawiązanie do tematu „Wieczoru dla dorosłych” będzie miało charakter symboliczny - łącznikiem będzie planeta Mars (bóg wojny) i pojawi się wątek planet: Gdzie są? Jak je znaleźć? Jak odróżnić je od gwiazd?
Artykuł powstał we współpracy z Samsung i Centrum Nauki Kopernik
Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl