Licealiści i początkujący studenci mają jeszcze czas, by tak pokierować swoją ścieżką zawodową, by wyuczyć się któregoś z przyszłościowych zawodów, a więc takich, w których o pracę już jest łatwo, a będzie jeszcze łatwiej.
Praca w przemyśle jest coraz bardziej zautomatyzowana. Eksperci Boston Consulting Group w swoim raporcie „Man and Machine in Industry 4.0” przewidują, że rola robotów będzie jeszcze wzrastała. Maszyny już wymieniają między sobą dane na różnych etapach linii produkcyjnych. Ale nad wszystkim będzie czuwał człowiek. Koordynator robotów zdecydowanie jest zawodem przyszłości.
Analityk danych przemysłowych
Kiedy cały świat zachwyca się możliwościami wykorzystania Big Data w marketingu, przemysłowi analitycy już rozwiązują prawdziwe problemy związane z wykorzystaniem ogromnej ilości danych. W naszej relacji z TEDx Warsaw dr Kamil Kulesza podawał przykład tego, w jaki sposób tworzy modele, które mają zapobiegać nieplanowanym wyłączeniom w petrochemii. Wykorzystuje do tego dane z trzech tysięcy czujników. Podobne problemy związane z predykcją trzęsienia ziemi w górnictwie było zadaniem w tegoroczynym konkursie AAIA. Zawód przyszłości? Analityk danych przemysłowych!
Ekspert ds. bezpieczeństwa danych
Wyciek danych w firmie produkcyjnej jest znaczenie niebezpieczniejszy niż w innych branżach. Ochrona systemów przemysłowych jest krytycznym zadaniem stojącym przed każdym zakładem. W czasach, w których terroryści mogą przy pomocy wirusa zdestabilizować pracę elektrowni jądrowej, kluczowe znaczenie dla przemysłu ma praca eksperta ds. bezpieczeństwa danych.
Ekspert ds. symulacji
Dysponujemy już wystarczająco zaawansowanymi technologiami i szybkimi komputerami, żeby móc zamodelować w trójwymiarze wiele procesów technologicznych. W ten sposób ograniczamy koszty i czas. Przykładowo, Siemens we współpracy z niemieckim producentem obrabiarek, stworzył system pozwalający symulować obróbkę części na podstawie danych z rzeczywistej maszyny. Czas niezbędny na konfigurację skórcił się o 80 procent. Dzięki ekspertowi ds. symulacji.