Jak spać lepiej i zdrowiej? Oto 7 porad, dzięki którym sen będzie o wiele lepszy

Korzystanie z telefonu to jeden z głównych powodów, przez który źle śpimy, twierdzą eksperci.
Korzystanie z telefonu to jeden z głównych powodów, przez który źle śpimy, twierdzą eksperci. Flickr/ chauromano
Wiadomo, że porządnie wyspany człowiek ma lepszy nastrój i jest bardziej produktywny. Poniżej znajduje się 7 rad, dzięki którym twój sen będzie lepszy i sprawi, że będziesz bardziej wypoczęty.

Nie używaj telefonu

Godzinę przed pójściem spać nie korzystaj z żadnej elektroniki. Emituje ona białe i niebieskie światło. Powoduje ono, że twój mózg nie wydziela melatoniny – hormonu snu. Przez to sen nie przyjdzie i nie będzie tak relaksujący, jak powinien.

Nie pracuj w łóżku

Według ekspertów, sypialnia powinna być miejscem tylko do relaksu. Nie powinieneś więc w niej pracować. Jeżeli to robisz, możesz zacząć utożsamiać łóżko z pracą – to spowoduje, że trudniej będzie ci zapaść w sen.

Nie pij kawy po 17

Badania dowodzą, że wypicie nawet kubka kawy sześć godzin przed snem zakłóca jego prawidłowy przebieg. Osoby, które nie przestrzegają tej zasady, śpią zazwyczaj godzinę krócej niż ci, którzy odpuszczają sobie małą czarną wieczorem.

Nie ćwicz

Wysiłek fizyczny przed snem nie jest zalecany przez specjalistów. Podczas wysiłku temperatura ciała wzrasta, co może utrudniać zasypianie. Zamiast ćwiczeń kardio, lepiej postawić na jogę lub zwykłe rozciąganie.

Nie bierz tabletek na sen

Naukowcy, którzy badają zaburzenia snu, twierdzą, że tylko niewielki procent populacji cierpi na bezsenność. To oni potrzebują leków, żeby prawidłowo zasypiać. Reszta może sobie poradzić sobie bez nich. Poza tym tabletki na sen mają swoje skutki uboczne – od bołu mięśni, po zaniki pamięci.

Nie jedz tłustego jedzenia

Jedzenia przed snem ma tę wadę, że nasze ciało nie odpoczywa. Tylko jest zajęte rozkładaniem ciężkostrawnych potraw. To zaburza normalny rozkład faz, które występują podczas spania. Zamiast burgera, postaw na proteiny – dobre jest masło orzechowe, lub pełnoziarnisty chleb.

Nie pij alkoholu

Chociaż to kusząca propozycja, lepiej nie spożywać napojów alkoholowych jako remedium na brak snu. Badania wykazują, że przez spożywanie sen jest bardziej płytki i niespokojny. Do tego trawienie alkoholu męczy nasz organizm – przez to możemy wstać niewyspani.

Źródło: Business Insider

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.