Poziom zamożności Polski i innych krajów z Europy Środkowo-Wschodniej mógłby być o 2 punkty proc. wyższy, gdyby nie emigracja zarobkowa – twierdzi Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Dzisiejsza „Rzeczpospolita” pisze o raporcie MFW, który przyjrzał się gospodarkom krajów naszego regionu i doszedł do wniosku, że spadło tempo rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej. Co więcej, na jej stan nieoczekiwanie silny wpływ mają masowe wyjazdy zarobkowe za granicę.
Z naszego regionu Europy w ciągu ostatniego ćwierćwiecza wyemigrowało niemal 20 milionów ludzi, z samej Polski około 2 mln. MFW twierdzi, że gdyby zostali oni w domach, nasz poziom zamożności byłby znacząco wyższy, nawet o 1 pkt proc PKB.
Jeszcze gorzej niż w Polsce masowa emigracja zadziałała na gospodarki Czech, Słowacji i Litwy, gdzie poziom zamożności byłby wyższy o 1,5 pkt proc. Najgorzej radzi sobie Chorwacja – straciła 4 punkty proc.
Ucierpią też emerytury. Odpływ ludzi to mniejsza liczba składek i problemy systemów ubezpieczeń społecznych. To wywołuje presję, by podwyższać opodatkowanie pracy tych, którzy zostali w kraju, twierdzi MFW. Z kolei emigranci wysyłają do kraju pieniądze, co do tej pory było uznawane za korzystne zjawisko, podwyższało dochody i konsumpcję krajową. Tymczasem fundusz wskazuje, że mogą one utrwalać negatywne postawy na rynku pracy, gdy część osób zamiast szukać zatrudnienia – uzależnia się od przekazów zza granicy. Podwyższają one również oczekiwania finansowe.
MFW twierdzi, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej powinny przed wszystkim usunąć przyczyny migracji, m.in. strukturalne bezrobocie, ułatwiać zatrudnienie grupom, w których pracuje mniejszość, jak kobiety i seniorzy, poprawić opiekę zdrowotną.
Fundusz wskazuje mocno na poprawienie jakości instytucji, która pomogłaby w przyciąganiu utalentowanych pracowników. Chodzi zwłaszcza o poprawienie systemów prawnych i zapewnienie wpierającego środowiska dla sektorów gospodarki o wysokiej produktywności. Rządy powinny także zwiększyć własną wydajność, zmniejszać obciążenia biznesu i poprawić dostępność serwisów finansowych, zwłaszcza dla MSP.
Źródło: Rp.pl