Paskudny wygląd, siermiężny kod i toporna nawigacja. Grafik wcale nie płakał, jak projektował, to awangarda Internetu

Proszę nie regulować odbiorników – tak obecnie wygląda strona Yahoo na portalu Bloomebrg Businessweek
Proszę nie regulować odbiorników – tak obecnie wygląda strona Yahoo na portalu Bloomebrg Businessweek http://www.bloomberg.com/features/2016-yahoo/
„W swojej surowości i braku skupienia na łatwości użycia, brutalizm jest reakcją młodego pokolenia na lekkość, optymizm i pustotę współczesnego designu sieci”. Tak brzmi „manifest” na stronie Brutalist Websites. Założony przez Pascala Deville portal agreguje strony, które celowo zostały stworzone w topornym i siermiężnym stylu lat 90.
Dla designerów i fanów, którzy poruszają się w tym kręgu estetycznym, brutalizm jest przede wszystkim odtrutką na zbyt ugrzeczniony i uproszczony wygląd współczesnego Internetu. Tworzone w tym nurcie strony mają nie tylko naśladować epokę, kiedy dane przekazywano sobie na dyskietkach, do połączenia z siecią było jeszcze potrzebne stałe łącze.Istotnym element jest również sam proces tworzenia.

Strona programu satyrycznego Adult Swim

W Polsce brutalizm dopiero raczkuje. Dominik Podsiadły jest jednym z pierwszych designerów, którzy tworzą w ramach tego nurtu. Jak sam przyznaje, jego strona jest dla niego ucieczką od zbyt nudnego i stabilnego świata korporacyjnego tworzenia stron. Dekonstrukcja jest dla niego formą złamania starych i wprowadzenia nowych zasad.
Deville przyznaje, że dziennie otrzymuje ponad 100 propozycji dziennie, które sprawdza również pod kątem wykonania. Istotnie dla niego jest, by strona powstała nie na bazie gotowych narzędzi czy aplikacji, ale surowego kodu HTML – im bardziej amatorsko, tym lepiej.

Strona wydarzenia Bloomberg Business Design

Nie jest to pierwszy trend, która garściami czerpie ze specyficznej estetyki lat 90. Brutalizm można określić jako następstwo popularności nurtu Vaporwave.

Vaporwave – nurt, z którego wyrósł brutalizm

W jego ramach muzycy tworzą remiksy popowych piosenek z tamtego okresu i wyśmiewają kulturę Yuppies. Kwestią czasu było przełożenie tego na design Internetu – w końcu wtedy zaczęła się jego ekspansja, a ludzie zaczynali pierwsze eksperymenty ze stronami WWW.
Brutalizm jest dopiero rodzącą się modą, ale korzystają z niego tacy znani muzycy, jak Kanye West, czy portale pokroju Business Week. Warto wspomnieć, że jedna z największych stron z ogłoszeniami w USA, Craigslist, właściwie nie zmieniła swojego designu od 1995 roku.

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.