Co to dokładnie oznacza? Twórcy Good Country Index pobrali dane z Organizacji Narodów Zjednoczonych i organizacji pozarządowych i wybrali te, które pokazują, jaki jest wkład poszególnych państw w światowy rozwój lub jego hamowanie.
Podzielono je na 7 kategorii: Nauka i technologia, kultura, bezpieczeństwo międzynarodowe, porządek na świecie, klimat, rozwój i równość oraz zdrowie i samopoczucie.
W ogólnym rankingu Polska zajęła 25 miejsce. Najlepiej poradziliśmy sobie w kulturze – w tej kategorii zajęliśmy 20 miejsce. Najgorzej poszło nam, jeśli chodzi o rozwój i równość – na 163 państwa, jesteśmy na 89 pozycji. Wkład w globalną kulturę miał więc wyższą wagę przy ogólnej ocenie.
Jaka idea stoi za Good Country Index? Ten filmik to wyjaśni.
Na podium natomiast uplasowała się Szwecja. Zajęła pierwsze miejsca w rozwoju oraz zdrowiu. Najniższym wynik uzyskała w bezpieczeństwie, bo znalazła się na 53 pozycji.
Ostatnie, 163 miejsce, zajęła Libia. Najlepiej poradziła sobie w kategorii światowego porządku, bo zajęła 130 miejsce, ale była dopiero 161 jeśli chodzi o wkład do światowej kultury.