Ostrożnie z zakładami w gronie znajomych. Kary mogą być bardzo wysokie

Najbezpieczniej jest obstawić wynik meczu w legalnym zakładzie.
Najbezpieczniej jest obstawić wynik meczu w legalnym zakładzie. Wikipedia/Lowdown
Rozpoczyna się Euro 2016, a wraz z nim żniwa dla branży bukmacherskiej. Oprócz obstawiania w internecie i kolekturach, zakładać będziemy się z kolegami z pracy i znajomymi w barze. Zgodnie z polskim prawem, jeśli wygrać można pieniądze, będzie to zakład nielegalny.


Zdzisław Kostrubała ze Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich tłumaczy, że nie będzie problemu kiedy w ramach wyniku zakładu kupimy znajomym kolejkę w barze podczas meczu. Komplikacje pojawiają się wtedy, kiedy mamy konkretny kurs na dany wynik, stawkę oraz gwarantowana wygraną. W Polsce legalnie może to zrobić tylko kilka firm – z każdej wygranej odprowadzają wtedy 12 proc. podatku.

W takim razie co nam grozi, jeśli zostaniem złapani na koleżeńskim zakładzie? Przede wszystkim surowe kary finansowe. Ustawa z listopada 2009 roku, które reguluje ten sektor, pozwala na konfiskatę wygranej przez organy ścigania.

A to dopiero początek – może zostać nałożona grzywna, wynosząca od 185 do 37 tys. złotych. Za samo uczestnictwo. Natomiast organizator zakładu może zapłacić nawet do półtora miliona złotych kary, a kodeks karnoskarbowy przewiduje również 3 lata pozbawienia wolności za prowadzenie nielegalnego zakładu.

Eksperci jednak uspokajają. Nie zdarzyło się jeszcze, żeby ktoś został pociągnięty do odpowiedzialności za koleżeński zakład. Bukmacherzy nawołują również do zmiany prawa i przepisów w taki sposób, by depenalizowały amatorskie zabawy.

Źródło: Finanse WP

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.