Praca jako podwładny, na stałej, miesięcznej pensji, uzależnia równie mocno jak narktotyki. Tę kontrowersyjną tezę postawił Rick Bisio, coach, mentor i autor książek . Oto 5 argumentów, że życie od wypłaty do wypłaty wpływa na nasze życie jak nałóg.
Wypłata i narkotyki wprowadzają nas w stan euforii
Zażywanie narkotyków wywołuje u nas taką samą reakcję, jak dostanie wypłaty, twierdzi Bisio. Jako dowód podaje wyniki badań, które wykazały, że układ nagrody w naszym mózgu, odpowiedzialny za motywacje i kontrolę zachowania, zostaje pobudzony właśnie przez używki i pieniądze. Przelew na konto daje taką samą satysfakcję jak narkotykowy odlot.
"Głód" musi być zaspokojany regularnie i w wiadomych odstępach
Nie ma gorszej rzeczy w życiu niż niepewność finansowa. Może oprócz tego, że nie wiesz, kiedy dostaniesz następną działkę, uważa autor. Dlatego tyle osób nie potrafi odejść ze swojej pracy i pójść na swoje – stały, comiesięczny przelew regularnie zaspokaja nasz układ nagrody. Podobnie jak z narkomanem, strach przed utratą stałego źródła zaspokojenia naszych potrzeb uniemożliwia zmiany w naszym życiu, twierdzi.
Nasze życie zaczyna obracać się wokół nałogu
Uzależnieni koncentrują swoje życie I wysiłki wokół substancji, których potrzebują. Wpływa to na ich codzienne decyzje i może doprowadzić do pogorszenia ich relacji z otoczeniem. Podobnie jest z szeregowymi pracownikami. Ich zajęcie przejmuje nad nimi kontrolę i są w stanie poświecać coraz więcej wolnego czasu, żeby tylko utrzymać stały dopływ gotówki.
Utrata źródła używki odbija się na naszej psychice
Utrata źródła zarobku ma podobne konsekwencje do narkotykowego głodu. Ludzie zaczynają popadać w depresję, są ospali i apatyczni. Pozbawieni pensji nie odczują może fizycznych konsekwencji swojego niezaspokojonego uzależnienia, ale popadną w poczucie beznadziei i niepokoju.
Uzależnieni trudniej się bogacą
Nie da się wzbogacić będąc uzależnionym. Narkomani wydają wszystko co mają na stały dostęp do potrzebnej substancji. Analogicznie, ludzie uzależnieni od pensji muszą liczyć się z każdym wydatkiem, planując dokładnie budżet na dzień, miesiąc czy rok. Do tego większość swojego czasu i wysiłku spędzają tylko na tym, by zarobić na przeżycie.