W życie weszła nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z jej treścią, każda osoba po ukończeniu 75. roku życia będzie miało prawo do bezpłatnych leków. Nowelizacja obejmuje wszystkich, niezależnie od ich statusu materialnego.
Wykaz bezpłatnych leków, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego ma zostać ustalony do pierwszego września. Na liście mają znaleźć się przede wszystkim środki potrzebne do leczenia chorób wieku podeszłego.
Przyjęto również założenie, że w latach 2016-2025 górny limit wydatków budżetu państwa na obsługę efektów ustawy wyniesie prawie 8 i pół miliarda złotych. W bieżącym roku koszt szacuje się na kwotę 125 milionów złotych.
Poneważ w Polsce mamy do czynienia ze ciągłym wzrostem liczby osób starszych, ustalono stopniowy wzrost kwoty refundacji na poziomie 15 proc. rocznie, przez okres od sześciu do siedmiu lat. Następnie zostanie obniżone do 6 proc.
Minister zdrowia przewidział również mechanizm korygujący efekty ustawy. W przypadku, gdy wydatki z budżetu przekroczą w pierwszym kwartale roku 25 proc. limitu przewidzianego na ten rok, lista bezpłatnych leków ulegnie modyfikacji.
Do przepisywania środków z listy będą uprawnieni lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz część pielęgniarek z POZ. Wystawić receptę dla siebie lub najbliższej rodziny będą mogli również lekarze, którzy zaprzestali praktyki, ale posiadają prawo do wykonywania zawodu.