Wpompowali dwutlenek węgla w… skały, a ten zamienił się w minerał. Jest nadzieja dla planety?

Nową nadzieją naukowców są skały bazaltowe na Islandii
Nową nadzieją naukowców są skały bazaltowe na Islandii Fot. Pixabay
Niewykluczone, że naukowcy na Islandii wynaleźli nowy sposób na ograniczenie emisji CO2. Wpompowali mianowicie dwutlenek węgla, głównego winowajcę globalnego ocieplenia, w podmorskie wulkaniczne skały. Póki co, eksperyment się udaje i cieszy swoich autorów niezwykłym tempem.

Reakcja z minerałami w skałach bazaltowych przemieniają dwutlenek węgla w nieruchomy, kredowy podkład. Autorów eksperymentu opisanego w prestiżowym magazynie Science ogromnie cieszy „błyskawiczny” postęp eksperymentu.

Z 220 ton wpompowanego dwutlenku węgla, 95 proc. został zamieniony w wapień w mniej niż dwa lata – powiedział kierownik eksperymentu, Juerg Matter z Southampton University w Wielkiej Brytanii. - To była wielka niespodzianka dla wszystkich naukowców zaangażowanych w projekt. Pomyśleliśmy " Wow! To jest naprawdę szybko” - mówił, cytowany przez BBC.

Nowe pomysły na składowanie CO2 są konieczne, by walczyć z globalnym ociepleniem. Były już wcześniejsze eksperymenty z wtryskiwaniem gazu do nieużywanych szybów naftowych, opartych na nieprzepuszczalnych warstwach skał, jednak zawsze obawiano się, że CO2 może znaleźć sposób, by wycieknąć z powrotem do atmosfery.

Jak podkreślają autorzy, Projekt Carbfix Islandii, ma zestalić niepożądany węgiel w miejscu. CO2 został połączony z wodą, a następnie lekko kwaśny płyn skierowano setki metrów w dół wulkanicznych bazaltów.

Woda o niskim pH (3,2) rozpuściła jony wapnia i magnezu w bazaltach, które następnie zareagowały z dwutlenkiem węgla i stworzyły węglany wapnia i magnezu.

Źródło: BBC
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.