Od przypadkowych kontaktów z nieznajomymi do bardziej formalnych relacji w pracy, proste gesty potrafią znacząco wpłynąć na nasze codzienne sukcesy i klęski.
Albert Mehrabian, psycholog znany z prac nad rolą komunikacji niewerbalnej w naszych codziennych relacjach, sformułował nawet zasadę: 7-38-55, w myśl której procentowy udział w komunikacji przedstawia się następująco: treść wypowiedzi 7 proc., brzmienie głosu 38 proc. i komunikacja niewerbalna 55 proc.
Przekaz niewerbalny jest szczególnie ważny, gdy powyższe grupy przekazu są ze sobą sprzeczne. Odbiorcy polegają wtedy w większości na przekazie niewerbalnym i barwie głosu, ignorując treść wypowiedzi.
No dobrze, jakich zatem błędów w przekazie niewerbalnym należy się wystrzegać?
1. Unikanie kontaktu wzrokowego
Brak kontaktu wzrokowego może oznaczać, że masz coś do ukrycia, brak pewności siebie lub zwyczajnie nie interesuje cię to, o czym mówi do ciebie rozmówca. Gdy dochodzi do komunikacji w miejscu pracy, utrzymanie kontaktu wzrokowego jest kluczowe. Oznacza pewność siebie, przywództwo i siłę.
2. Słaby uścisk dłoni
Choć trwa tylko kilka sekund, zły może pozostawić trwałe wrażenie na rozmówcy. Badania Uniwersytetu Iowa z 2008 roku wykazały, że ludzie z mocnym uściskiem dłoni, którzy rozpoczynają rozmowy kwalifikacyjne, są zawsze postrzegane w bardziej korzystnym świetle. Oczywiście, pamiętajmy o tym, by nie było to imadło.
3. Garbienie się
Garbienie się albo inna niewłaściwa postawa, może oznaczać, że brak ci pewności siebie i masz niski poziom energii. Jeśli kurczysz się, a twoje ramiona są skierowane do wewnątrz, wydajesz się też fizycznie mniejszy. Z drugiej strony, wyprostowana sylwetka oznacza kontrolę i asertywność.
4. Skrzyżowane ramiona
Mogą oznaczać fizyczną barierę, sugerować, że nie jesteś otwarty na to co druga osoba mówi. Także, w zależności od kontekstu, mogą oznaczać to, że jesteś w głębokiej defensywie. Jeśli chcesz, by ludzie uważali cię za otwartego i interesującego, dobrze trzymać ramiona po bokach.
5. Przesadne gesty
Nadgorliwe lub przesadne gesty mogą sugerować, że lubisz przesadzać czy naciągać fakty, fomułując opinie. Jeśli masz tendencje do gestykulacji, staraj się używać oszczędnych, kontrolowanych gestów, które są właściwe dla liderów i osób budzących zaufanie. Gest otwartych rąk sprawia też, że jesteś postrzegany jako uczciwy i nie mający nic do ukrycia.
6. Wiercenie się
Wiercenie, bawienie się włosami, zagryzanie warg i stukanie palcami o stół może oznaczać, że jesteś niespokojny lub niezainteresowany. Najlepiej ich unikać, jeśli chcesz pokazać entuzjazm i pewność siebie. W badaniu przeprowadzonym przez portal CareerBuilder wśród 2100 zatrudniających menedżerów, 29 proc z nich wskazało wiercenie jako największy błąd popełniany przez osoby szukające pracy.
7. Zawłaszczanie przestrzeni osobistej
Jeśli stoisz zbyt blisko rozmówcy (bliżej niż półtorej stopy), może to sugerować, że nie masz poczucia przestrzeni osobistej. To może powodować, że ludzie czują się w twoim towarzystwie nieswojo. Odpowiednią odległością jest 3-8 stóp, jeśli rozmawiasz z kolegami z pracy, dalszymi znajomymi i nieznajomymi.
8. Unikanie uśmiechu
Człowiek uśmiechnięty budzi zaufanie, otwartość i energię. Co ważne, pobudza również do takiej reakcji naszego rozmówcę. Nawet nerwowy śmiech jest lepszy niż brak uśmiechu w ogóle, ale pamiętaj: ze śmiechem też nie należy przesadzać.