Singiel to dla wielu ładne określenie na osobę samotną, która nie potrafi zbudować żadnej trwałej relacji lub uchyla się od zaangażowana w związek z drugą osobą. Badania przeprowadzone przez kilka grup naukowców pokazują jednak, że pod pewnymi względami życie kawalera lub panny jest lepsze od tych, którzy powiedzieli sakramentalne "tak". Oto 5 przykładów, dlaczego tak jest.
Badania pokazują, że ludzie, którzy nie są w związku bardziej dbają o swoje kontakty z rodziną i przyjaciółmi. Przeciętny singiel z Ameryki poświęca czas na pisanie i rozmawiania z bliskimi średnio 12 minut dziennie – żonaci tymczasem tylko niecałe osiem minut.
Według naukowców, wyniki badań dowodzą, że panny i kawalerowie nie są wyizolowani społecznie, tylko wręcz przeciwnie – ich życie osobiste kwitnie. Z tego powodu miasta, w których współczynnik ludzi pozostających poza związkami jest najwyższy, mają najwięcej wydarzeń kulturalnych i ofert do spędzania wolnego czasu w mieście.
Poświęcają więcej czasu na swoje hobby i różne aktywności
Okazuje się, że samotnicy nie siedzą bezczynnie w domu, tylko aktywnie wykorzystują wolny czas na różne przyjemności – średnio ponad 5 i pół godziny dziennie. Małżeństwa natomiast wykorzystują niecałe 5 godzin.
Jeśli spojrzeć bardziej szczegółowo, statystyczny singiel ćwiczy 3 minuty dłużej, gra w gry 15 minut więcej, a telewizję gasi 16 minut później od osoby w związku małżeńskim.
Mają mniej zobowiązań prawnych od małżeństw
Kawalerowie i panny mają również bardziej klarowną sytuację prawną. W przeciwieństwie do małżeństw, nie muszą przejmować się wspólną hipoteką czy zadłużeniem. Omijają ich również problemy prawne przy ewentualnym rozwodzie.
Singielki zarabiają więcej
Dobra wiadomość dla kobiet, które nie planują małżeństwa. Według badań, panny mogą liczyć na zarobki wyższe od swoich wyswatanych rówieśniczek. Chociaż naukowcy z Uniwersytetu w Wirginii tonują nastroje mówiać, że wyniki nie są istotne pod kątem statystyki, odkryli, że singielki między 28 a 30 rokiem życia zarabiają około 5 tysięcy złotych rocznie więcej niż mężatki.
Single pracują krócej i mają lepszą sylwetkę
Naukowcy z Wirginii w tych samach badaniach zaznaczyli, że kawalerowie między 28 a 30 rokiem życia pracują około 441 godzin mniej, niż przypadku kolegów po ślubie. Single są także zdrowsi – ryzyko otyłości lub nadwagi jest u nich mniejsze aż o 25 proc. w porównaniu do żonatych.