Za alkoholizm odpowiadają w dużej mierze geny. To one określają prawdopodobieństwo, z jakim w przyszłości będziemy zmagać się z tym uzależnieniem – wynika z badań amerykańskich naukowców.
Naukowcy z Indiana University School of Medicine zidentyfikowali setki genów i kodów genetycznych u szczurów które zawiększają chęć sięgnięcia po kieliszek. W badaniach szczury miały możliwość picia i odrzucania alkoholizmu. Stworzono warunki do naśladowania wszystkich kryteriów ludzkiego alkoholizmu.
Poprzez krzyżowanie tych zwierząt tylko na potrzeby eksperymentów uniknięto wszystkich problemów, które nękają badaczy zgłębiających problem alkoholizmu. Zbadano m.in. czynniki społeczne i kulturowe, które prowadzą do intensywnego picia.
Szczury, które się rozmnażały, były przedmiotem analizy genomu. Wyodrębniono grupy szczurów pijące i nie pijące. Okazało się, że największy wpływa na alkoholizm miały przekazywane z pokolenia na pokolenie geny. Nie ma jednak jednego genu odpowiadającego za alkoholizm. Chodzi o duże segmenty kodu genetycznego.
Główny naukowiec odpowiedzialny za projekt, William Muir, powiedział, że „badanie wskazuje, że alkoholizm u szczurów ma silne podłoże genetyczne, odkryto kilka genów, które temu sprzyjają”. Odkrycia sugerują, że istnieje potencjał do rozwiązań farmakologicznych, które pomogą wyeliminować w przyszłości alkoholizm u ludzi.