Politechnika Krakowska wie, jak to się robi. Wreszcie badania mają szansę zarabiać

Politechnika Krakowska powołała specjalną spółkę do komercjalizowania innowacji.
Politechnika Krakowska powołała specjalną spółkę do komercjalizowania innowacji. Wikimedia Commons


Spółka celowa Politechniki Krakowskiej - Intech PK zaczyna trzeci rok działalności. To dobry moment, by na jej przykładzie bliżej przyjrzeć się specyfice działalności uczelnianych spółek celowych oraz ich wysiłkom na rzecz rozwoju akademickiej przedsiębiorczości. Jakie są osiągnięcia Intech PK na tym polu?


Intech PK powstał w lipcu 2014 roku jako odpowiedź na potrzeby rynku i oczekiwania środowiska naukowego uczelni. Założenie spółki poprzedzone było rozpoczętą już w 2012 roku pracą nad jej modelem biznesowym. W ramach przyjętego modelu konieczne było wskazanie przedmiotu działalności i zasad współpracy z uczelnią, przeprowadzenie analizy segmentu klientów i partnerów, a także określenie źródeł przychodu i zdefiniowanie ryzyk inwestycyjnych. Dodatkowym wyzwaniem było przyjęcie takiego modelu organizacji i działalności, który zgodny byłby z uwarunkowaniami prawnymi i podatkowymi dla spółek kapitałowych przy jednoczesnym uwzględnieniu charakteru właściciela spółki (uczelnia).Wsparcie tego procesu w przypadku Intech PK przyszło nieoczekiwanie, bo w ramach ogłoszonego w 2013 roku Programu SPIN-TECH, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. To dzięki dofinansowaniu zrealizowano wiele zadań na rzecz przyszłej spółki (m.in. analizę potencjału komercyjnego prac badawczych powstałych na uczelni, analizę rynkową wybranych do wdrożenia rozwiązań, przygotowanie koncepcji komercjalizacji ww. rozwiązań). Głównym zadaniem postawionym przed nowo powołanym zespołem była komercjalizacja wyników badań naukowych prowadzonych przez środowisko Politechniki Krakowskiej. Do realizacji celu zespół Intech PK przystąpił z wielkim zaangażowaniem, które szybko stało się znakiem rozpoznawczym wszystkich jego działań.


– Tym, co nas najbardziej mobilizowało, była świadomość wagi powierzonego nam przez władze Politechniki zadania – mówi wybrana na prezesa spółki Izabela Paluch. To doświadczona menadżerka, z wieloletnim praktycznym doświadczeniem we wdrażaniu nowych rozwiązań produktowych oraz organizacyjnych na polskim i zagranicznych rynkach. – Każdy, kto zajmował się akademicką przedsiębiorczością wie, jak trudne jest to wyzwanie. Ale my mieliśmy plan, jak osiągnąć sukces – przyznaje prezes Intech PK.


Dobrze skomercjalizowane

O skuteczności planu niech świadczy fakt, że w ciągu dwóch lat Intech PK powołał już dwa spin-offy, czyli technologiczne spółki uczelni, których oferta oparta jest na rozwiązaniach opracowanych przez naukowców. Jedną z takich spółek jest AlSiTech sp. z o.o., pierwsza w całej uczelnianej historii spółka typu spin-off.

– Dla nas najważniejszym sukcesem było przekonanie twórców technologii, prof. Janusza Mikułę oraz dra inż. Michała Łacha do proponowanego modelu współpracy z udziałem Politechniki poprzez spółkę celową. Włożyliśmy w to ogrom pracy: prowadziliśmy szczegółowe analizy rynku, analizowaliśmy plusy i minusy pozostałych rozwiązań, jak np. sprzedaż własnej technologii czy jej licencjonowanie, prowadziliśmy negocjacje z inwestorami. Dopiero wtedy mogliśmy wspólnie z twórcami wdrożyć optymalny wariant biznesowy. W rezultacie, możliwe było skomercjalizowanie nowatorskiego pomysłu dotyczącego wykorzystania innowacyjnej technologii otrzymywania masy geopolimerowej przy produkcji materiałów budowlanych – mówi dla INN:Poland Krzysztof Oleksy, wiceprezes Intech PK.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Intech PK przetarł szlaki w komercjalizacji uczelnianych wynalazków. Swoje doświadczenia wykorzystał do założenia kolejnej spółki. 1 lipca 2016 roku na rynku zadebiutowała FlexAndRobust Systems, spin-off zarządzany przez twórców technologii polimerowych złącza podatnych – naukowców z Politechniki Krakowskiej: dr hab. inż. prof. PK Arkadiusza Kwietnia oraz dr inż. Bogusława Zająca. Również i dla nich wsparcie od menadżerów Intech PK miało kolosalne znaczenie.

Co ważne, Intech PK potrafi umiejętnie współpracować również z branżowymi firmami. Dowodem na to jest pozyskanie biznesowego partnera – firmy Med-Galicja do komercjalizacji ortezy reciprokalnej ze wspomaganiem mechatronicznym. Wynalazek ten został stworzony przez zespół pod przewodnictwem związanego z Politechniką Krakowską prof. Stanisława Mazurkiewicza.

Partnerskie podejście

Swoją obecnością Intech PK wzbogacił tym samym ofertę działań z pogranicza nauki oraz biznesu, rozwijaną od wielu lat sukcesywnie przez Centrum Transferu Technologii PK. Ale nie ma tu mowy o żadnej rywalizacji. „Od samego początku przyjęliśmy partnerski model działania” – zdradza Izabela Paluch. „Czujemy się częścią inspirującego środowiska Politechniki i chcemy jak najlepiej budować wizerunek naszej uczelni jako znaczącego w skali regionu oraz kraju ośrodka naukowego. Dlatego nie tylko chętnie uczestniczymy w przedsięwzięciach angażujących wiele podmiotów, ale i sami takie inicjujemy” – dodaje prezes Intech PK.
Najlepszym tego przykładem jest Dzień Wynalazków, czyli inicjatywa łącząca naukowców ze światem biznesu. Do jej współorganizacji zespół Intech PK zaprosił cały szereg uczelnianych podmiotów, m.in. Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości PK oraz Centrum Transferu Technologii PK.

Mocne nastawienie na współpracę widać również w bezpośrednich metodach działania przedstawicieli spółki. Skupili się na oni na rynkowym aspekcie komercjalizacji technologii, oferując narzędzia i zasoby umożliwiając e twórcom technologii oraz przedsiębiorcom na wspólne działania w dziedzinie wdrożeń. Co ważne - również z udziałem inwestorów.

Korzyści dla wszystkich

Nie oznacza to, że Intech PK nie promuje marki Politechniki Krakowskiej na zewnątrz. Wręcz przeciwnie: w przeciągu dwóch lat eksperci spółki wypracowali znaczącą liczbę kontaktów i nawiązali realne partnerstwa z licznymi podmiotami z całego kraju. „Wymiana doświadczeń to jeden ze sposobów na ciągłe podnoszenie jakości oferty Intech PK. Stąd nasza otwartość na relacje z innymi spółkami celowymi, funduszami inwestycyjnymi, klastrami technologicznymi czy też biznesowymi stowarzyszeniami” wymienia Krzysztof Oleksy.
Przyjęta strategia działa. Intech PK zapraszany jest do tak ciekawych – krajowych, jak i międzynarodowych - inicjatyw jak PAMI, Design ThinkingWeek, wydawnictwo Innovation&Impact czy też Girls Go Start-up! Academy. Korzysta na tym także Politechnika Krakowska, której marka pojawia się w kontekście prestiżowych wydarzeń.

Czego więc życzyć zespołowi Intech PK po dwóch latach działania? Kolejnych tak udanych komercjalizacji? Następnych organizowanych wydarzeń?

- Największą satysfakcją będzie przekonanie, że jesteśmy postrzegani jako zaufany i wiarygodny partner. Stawiamy na rozwój spółki Intech PK, jako trwałego i uzasadnionego rynkowo przedsięwzięcia. Będziemy działać na rzecz dalszej integracji środowiska naukowego z biznesowym i przekonywać naukowców i przedsiębiorców do realizacji projektów ze sobą, a nie obok siebie oraz zachęcać do inwestowania w naszą wiedzę, kompetencje i umiejętności. Wierzymy, że naszym sukcesem będzie wejście spółki celowej Politechniki Krakowskiej do grona krajowych liderów w dziedzinie komercjalizacji wyników badań i prac rozwojowych pochodzących z uczelni - podsumowuje Izabela Paluch.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby