Medivio odmienia opiekę zdrowotną w Polsce. Życie pacjenta już nigdy nie będzie takie samo

Reporter INN:Poland, Rafał Badowski, razem z Jarosławem Bułką.
Reporter INN:Poland, Rafał Badowski, razem z Jarosławem Bułką. Fot. Mateusz Trusewicz
Coraz więcej Polaków cierpi na choroby przewlekłe – układu krążenia, cukrzycę i wiele innych. Dzięki pierwszej certyfikowanej przychodni telemedycznej Medivio, jak nigdy wcześniej będzie można je na bieżąco kontrolować zdalnie. W jaki sposób? Rozmawiamy o tym z dr inż. Jarosławem Bułką z firmy Silvermedia, która stworzyła nowatorską platformę Medivio we współpracy strategicznej z Grupą Adamed.


INN:Poland: Kto i kiedy stworzył platformę telemedyczną Medivio?

Jarosław Bułka, Medivio: Mamy za sobą 14 lat doświadczeń w projektowaniu, budowaniu i wdrażaniu systemów telemedycznych i związanych z teleopieką. Zaowocowały powstaniem Medivio - pierwszej certyfikowanej przychodni telemedycznej w Polsce. Silvermedia to grupa utalentowanych, młodych ekspertów, myślących interdyscyplinarnie, którzy doskonale poruszają się w środowisku nowych technologii, ale przede wszystkim potrafią zrozumieć potrzeby lekarza i pacjenta.


Strategiczne partnerstwo z Grupą Adamed - liderem innowacji w branży farmaceutycznej w Polsce - wniosło w nasze rozwiązania telemedyczne zupełnie nową jakość, jeśli chodzi o komponent medyczny. Przy tworzeniu platformy współpracowało z nami kilkudziesięciu lekarzy specjalistów. Przeprowadziliśmy badanie kliniczne, ankietowaliśmy kilkuset pacjentów. Jesteśmy w stałym kontakcie z towarzystwami medycznymi, ale też z referencyjnymi instytucjami medycznymi w Polsce.


Z tej współpracy powstało Medivio, pierwsza certyfikowana przychodnia telemedyczna, która umożliwia kontakt lekarza i pacjenta, i jest dostępna dla każdego, w każdym miejscu. To rozwiązanie miało swoją premierę 8 września podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Należy podkreślić, że platforma Medivio – jest wyrobem medycznym klasy 2A i w całości jest certyfikowana medycznie , zgodna z normą ISO13485 – to niezwykle ważna cecha bo świadcząca o najwyższej jakości i bezpieczeństwie narzędzia i przetwarzanych danych.
Co to znaczy?


Lekarz może diagnozować, konsultować oraz prowadzić terapię na odległość, bo ma pewność, że narzędzie z którego korzysta, gwarantuje mu pełne bezpieczeństwo i najwyższą jakość, niezbędną do świadczenia praktyki lekarskiej, a więc usług zdrowotnych na odległość.

Na jakie potrzeby pacjentów odpowiada Medivio?

Projektując Medivio, bardzo szeroko konsultowaliśmy je z lekarzami, pacjentami i autorytetami branży medycznej.

Dla pacjentów najważniejsza jest lepsza dostępność lekarzy-specjalistów. W starzejącym się społeczeństwie pacjent cierpiący na wiele chorób, który mieszka na prowincji, nie ma łatwego dostępu do specjalisty. Medivio likwiduje tu w sposób naturalny bariery geograficzne. Pacjent ma zawsze dostęp do swojej dokumentacji medycznej. Platforma daje też pacjentowi możliwość samodzielnego monitorowania stanu swojego zdrowia. Pacjent prowadzi dzienniczki pomiarowe. Niezwykle istotną kwestią jest też dla pacjenta kontroli zażywania leków. I najważniejsze: możliwość telekonsultacji z lekarzem. Zatem: nadrzędnym celem jest poprawa skuteczności terapii, a Medivio idealnie się do tego nadaje.
Czy Medivio może zastąpić stacjonarne wizyty u lekarza?

Nasi lekarze konsultują pacjentów na wizycie stacjonarnej, natomiast wizyty kontrolne organizują w sposób telemedyczny, czyli na odległość, co zdecydowanie poprawia relację lekarz-pacjent. Poza tym wykorzystanie naszej technologii medycznej optymalizuje czas pracy lekarza. Lekarz ma zawsze dostęp do danych swojego pacjenta, w postaci elektronicznej dokumentacji medycznej. Jeśli pacjent wyrazi na to zgodę ma też dostęp do zaleceń medycznych innych lekarzy.

To bardzo ważne: pacjent podczas wizyty w gabinecie lekarskim często nie mówi o lekach, które zażywa, albo o nich zapomina. W związku z tym naraża się na niebezpieczną interakcję z innymi lekami, które miał wcześniej przepisane przez innych lekarzy. Nasze rozwiązanie eliminuje to ryzyko.

W jaki sposób działa platforma Medivio?

Platforma zbudowana jest z trzech podstawowych komponentów: portalu lekarza, portalu pacjenta oraz aplikacji mobilnej dedykowanej pacjentom. Do platformy można podłączyć każde zewnętrzne urządzenie pomiarowe, pod warunkiem że zostało ono zwalidowane przez Medivio.

Wykorzystujemy dwa rodzaje urządzeń diagnostycznych. Pierwszy to urządzenia pomiarowe (np. glukometry, ciśnieniomierze, pulsoksymetry), które komunikują się ze światem zewnętrznym za pomocą smartfonów. Te urządzenia diagnostyczne to certyfikowane wyroby medyczne, nie ma więc żadnego ryzyka, jeśli chodzi o dokładność i wiarygodność pomiarów ciśnienia czy cukru.

Drugą grupą są urządzenia, które mają wbudowaną mobilną kartę SIM, jak np. EKG. Same wysyłają dane do naszej platformy Medivio.
Jak korzysta z platformy lekarz?

Lekarz ma swoją własną aplikację, która umożliwia mu zarządzanie gabinetami i optymalizację swojego czasu pracy i daje mu szybki dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta, a także za zgodą pacjenta – możliwość współdzielenia dokumentacji medycznej.

Kolejną ważną funkcjonalnością jest baza leków wraz z informacjami o możliwych interakcjach. Częścią naszej platformy jest także obszerna biblioteka materiałów edukacyjnych, które są opracowane przez specjalistów dla lekarzy.

Dzięki temu wszystkiemu Medivio zapewnia poprawę skuteczności terapii.

Jak wygląda aplikacja od strony pacjenta?

Pacjent może korzystać z aplikacji przy pomocy smartfonów czy komputerów. Dostaje dostęp do platformy podczas wizyty stacjonarnej u swojego lekarza.

W przypadku chorób przewlekłych kolejne wizyty są realizowane za pomocą platformy telemedycznej Medivio. Pacjent otrzymuje szybki i bezpieczny dostęp do swojego lekarza, z którym komunikuje się w drodze telekonsultacji. Przy pomocy mobilnych urządzeń pomiarowych np. EKG, glukometr, ciśnieniomierz, ma możliwość rejestru badań oraz zdalnego monitoringu. Ma wgląd we własną dokumentację medyczną, może udostępniać zgromadzone przez siebie dane w dowolnym czasie i dowolnym lekarzom różnych specjalizacji. Pacjent również decyduje, ile konsultacji i u jakich lekarzy wykupuje.

Dzięki Medivio skuteczność leczenia pacjenta ulega poprawie.

napisz do autora: rafal.badowski@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby