Instytut Pamięci Narodowej jeszcze w 2016 roku otworzy w Warszawie escape room, z którego można wyjść po rozwiązaniu szeregu zagadek dotyczących Żołnierzy Wyklętych. Pokój z zagadkami będzie się znajdować w Centrum Edukacyjnym IPN. Przed wejściem do pokoju gracze obejrzą obowiązkowy film.
Escape room to gra przygodowa, w której gracze są zamknięci w pokoju. Mogą się z niego wydostać, rozwiązując serię zagadek. Pierwszy pokój powstał w 2006 roku w USA. Pokoje zagadek szybko stały się popularne w Japonii, Tajwanie, Canadzie, Chinach, a także w Polsce.
Zapytaliśmy w IPN, dlaczego akurat Żołnierze Wyklęci stali się tematyką escape roomu. Okazuje się, że escape roomów ma być więcej. – To szerszy projekt opisujący losy Polaków w czasach PRL-u, od 1944 do 1989 r. Żołnierze Wyklęci to chronologicznie pierwszy ze scenariuszy, ostatnim mają być Porozumienia Sierpniowe – mówi INN:Poland Karol Madaj z Biura Edukacji Narodowej IPN.
– Temat powstania anty-komunistycznego w IPN-ie, co oczywiste, jest dla nas bardzo istotny. To początki PRL-u, historia przez wiele lat fałszowana, którą trzeba na nowo przypomnieć. Historia trudna, której się boimy. Prowadzimy na ten temat badania i edukujemy od lat. To jeden z naszych sztandarowych tematów, obok stanu wojennego – dodaje Madaj.
– Przed wejściem graczom zostanie zaprezentowany film przybliżający historię Żołnierzy Wyklętych. Naszym zadaniem jest edukować graczy. Escape room to edukacja poprzez zabawę, czyli cel, który realizujemy już od lat – mówi Karol Madaj. – Zagadki nie będą trudne, celem jest bowiem trafienie do jak największej liczby osób. Poziom ma być na bieżąco dostosowywany do graczy – dodaje.
Pokój zagadek będzie składał się z kilku pomieszczeń. Gracze wcielą się w Żołnierzy Wyklętych, którzy stawiają opór sowieckiej okupacji.
Zostaną na godzinę zamknięci w pokoju zagadek, gdzie będą szukać informacji i przedmiotów pozwalających im przenieść się do kolejnych pomieszczeń. Głównym zadaniem będzie uwolnienie więźnia z celi. Rozwiązywanie kolejnych zagadek przybliży graczom realia stalinowskiej Polski.