Zmarnuj ten weekend, jeśli chcesz odpocząć. Oto 7 metod unikania zmęczenia, frustracji i poczucia zmarnowanego życia

Co zrobić, by nie zmarnować dobrze zapowiadającego się weekendu?
Co zrobić, by nie zmarnować dobrze zapowiadającego się weekendu? 123rf.com/Oleksandr Shevchenko/zdjęcie seryjne
Każdy z nas zna to z autopsji. Już od poniedziałku planujemy, jak zagospodarować sobie wolną końcówkę tygodnia. Przychodzi weekend i... zamiast realizacji ambitnych planów, kończymy z poczuciem frustracji z powodu zmarnowanego czasu. Jak tego uniknąć, radzi Katarzyna Skoczek, pomysłodawczyni i prezeska Fundacji SlowLajf.


– Planujemy weekend. Myślimy sobie: „Wtedy to ja odpocznę!”. Pójdę to teatru, spotkam się z przyjaciółmi i jeszcze z pasją zabiorę się za gotowanie. Tymczasem cały tydzień roboczy to planowanie i realizacja tego planu. W weekend mamy natomiast odpocząć, również od planowania – opowiada nasza ekspertka. Co można zrobić, by udało się efektywnie odpocząć?

1. Nie planuj!

Zamiast biegania, jazdy na rowerze, czytania książki i mnóstwa innych pożytecznych rzeczy, wgapiasz się całymi godzinami w sufit? To wyraźny sygnał od organizmu i warto się w niego wsłuchać. Robię tak, bo chcę, bo jest mi tak dobrze? Świetnie, akceptuję to! Podążam wtedy za sobą, swoimi potrzebami – to jest w ramach odpoczynku najważniejsze. Najgorsze, co można sobie na deser takiego leniuchowania zafundować, to wyrzuty sumienia z powodu zaniechanej superaktywności – opowiada Kasia Skoczek.

2. Ogranicz ilości informacji

W dzisiejszych czasach przez cały czas przetwarzamy informacje – stała obecność w internecie, stałe spotkania z ludźmi, włączone radio czy telewizor – mózg cały czas pracuje na wysokich obrotach. Jeżeli dodatkowo w ramach odpoczynku zmuszamy się do nadrabiania zaległych lektur – odpoczynek wychodzi z tego żaden. Głowie trzeba dać szansę odpocząć – przekonuje ekspertka.

3. Podtrzymaj kontakt z naturą

Bardzo dużo czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Dom–biuro, biuro-dom, galerie handlowe i hipermarkety to codzienność wielu z nas. Zamknięci w betonowych czterech ścianach, w klimatyzowanych pomieszczeniach tracimy dostęp do powietrza, trawy, słońca. – Tracimy w ten sposób szansę na podstawowy odpoczynek i prawdziwą regenerację jaką daje kontakt z naturą. Wyjście do kina albo do klubu to bardziej psychiczna ucieczka od kłębiących się myśli, psychiczne oderwanie od rzeczywistości, jednak bez potrzebnej regeneracji organizmu po tygodniowym wysiłku – podkreśla Kasia Skoczek.

4. Zmień otoczenie i aktywność

Jeżeli na co dzień planujemy, nie róbmy tego w weekend. Jeżeli pracujemy fizycznie, poczytajmy książkę, a jeśli umysłowo – podejmijmy aktywność fizyczną. Odpoczywamy inaczej niż pracujemy. Nie dokładajmy sobie wysiłku fizycznego w sytuacji, kiedy czujemy się długotrwale zmęczeni – apeluje Kasia. Wypad na rower jest fajny – pod warunkiem, że organizm jest w pełni sił. Kiedy jesteśmy zmęczeni, lepszy będzie zwykły spacer. Nie mam siły, to sobie chwilę po prostu poleżę. To wyraz szacunku do siebie – przekonuje ekspertka.

5. Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu

Uważasz, że śpisz zbyt długo? Bzdura! Śpimy dokładnie tyle, ile potrzebujemy. – Jeżeli sen przeciąga się powyżej 9 godzin, to znaczy, że organizm może odczuwać jego deficyt w ciągu tygodnia, że nie regeneruje się dostatecznie w rytmie dobowym. Trzeba uczyć się wsłuchiwać we własny organizm, on doskonale wie i mówi, czego mu potrzeba – mówi ekspertka.

6. Odetnij się od technologii

Jesteśmy przeładowani otaczającymi nas urządzeniami elektronicznymi. Nawet w weekend potrafimy stale sprawdzać media społecznościowe, zaglądamy do komórki w poszukiwaniu nieodebranych maili, także tych służbowych. To sprawia, że nasza uwaga cały czas skoncentrowana jest na technologicznych gadżetach i na dostępie do informacji. – Nie włączajmy przez weekend komputera. Możemy także odłączyć powiadomienia w telefonie. To zapewnia zdrową równowagę – radzi ekspertka.

7. Zafunduj sobie cywilizacyjny detoks

Kasia opowiada, że bardzo lubi przenosić się w warunki z dala od cywilizacji. – Bez zasięgu internetu, dostępu do mediów, codziennego wsiadania do samochodu, kupowanej w sklepie żywności. Spędzając czas w otoczeniu ludzi, z którymi można porozmawiać o tym, co w życiu ważne i dobre. Każdemu poleca fundowanie sobie takich choćby krótkich weekendowych wypadów. Skutecznie zmieniają perspektywę – przekonuje.

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Czy można przeklinać w pracy? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje
0 0Syn twórcy plastikowych toreb o intencji ojca. „Zostały wynalezione, by chronić planetę”
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0VAT na e-booki spadł, ceny ani drgną. Czytelnicy są wściekli, ale nie znają całej prawdy

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili