Na Facebooku grasuje nowy wirus. Dowiedz się, w jaki sposób go poznać i skutecznie przed nim chronić

Nie daj się złowić w cyfrowej sieci!
Nie daj się złowić w cyfrowej sieci! Wikipedia/Electronic Frontier Foundation
Jesień idzie, a wraz z nią ryzyko zarażenia się różnymi wirusami. Także komputerowymi. Serwis Zaufana Trzecia Strona przestrzega przed nowym zagrożeniem, które czyha na użytkowników Facebooka.

To nie pierwszy taki atak z wykorzystaniem serwisu społecznościowego – ten jest często wykorzystywany przez oszustów, zwłaszcza jego viralowy aspekt, dzięki któremu można udostępniać multimedia przez swój profil. Nowy przekręt dotyczy natomiast wiadomości od zainfekowanego znajomego – dostajemy od niego wiadomość na czacie lub udostępnia nam swój post. Co istotne, w wiadomości wykorzysta nasze zdjęcie profilowe, na którym będzie dodane ikona odtwarzania filmu.
Jeśli klikniemy w link, zostajemy przekierowani na serwis, którego wygląd do złudzenia przypomina portal Youtube. Co istotne, dzieje się to tylko z poziomu przeglądarki Google Chrome, podaje serwis. Na Mozilli Firefox nie uzyskamy tego efektu. Na stronie pojawi się komunikat o konieczności zainstalowania nowej wtyczki do przeglądarki. Tego nie wolno zrobić – jej zaakceptowanie bowiem spowoduje, że wirus zostanie przesłany do naszej grupy znajomych. Jeśli zauważycie dziwne posty lub wiadomości od znajomych – ostrzeżcie ich. Inaczej mogą mieć spory problem.

Źródło: Zaufana Trzecia Strona

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.