
Reklama.
Znamy już laureata Nagrody Nobla z dziedziny fizyki. Najważniejszy laur w świecie nauki trafił do amerykańskiego tria badaczy: Davida Thoulessa, Duncana Haldane'a i Michael Kosterlitza.
Połowa nagrody trafi do Thoulessa. Haldane i Kosterlitz podzielą się drugą połową po równo. Laureaci uzyskali nagrodę ufundowaną przez Alfreda Nobla za pracę z zakresu fizyki teoretycznej. Opisali oni nietypowe stany materii, a dokładnie topologiczne fazy przejść oraz topologiczne fazy materii.
Fizyka dla opornych. Członek komitetu noblowskiego tłumaczy zjawiska fizyczne przy pomocy drożdżówek
Naukowcy pracowali na podstawie jednej z dziedzin matematyki, topologii, by wykazać, co teoretycznie jest możliwe wewnątrz materii. Wprowadzili oni pojęcie superprzewodnictwa. Odkryli, że elektrony mogą przenikać przez materię z zerowym oporem i mogą to robić również po cienkiej warstwie na powierzchni materiału.
Nagroda wyniosła 718 tysięcy funtów, czyli ponad trzy i pół miliona złotych. Komitet noblowski stwierdził, że jest to jedno z najważniejszych odkryć w dziedzinie materii skondensowanej w XX wieku – pracę nad nią rozpoczęły się jeszcze w latach 70, kiedy trzech naukowców spotkało się na Uniwersytecie w Birmingham. Jak sami przyznali, powodem rozpoczęcia prac nad tym zagadnieniem była ciekawość oraz niewiedza z zakresu tego tematu.
Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl