Jeden z najważniejszych polskich wynalazków nie może wejść na rynek. Takich problemów nikt się nie spodziewał

Sztuczna kość trafia w widoczną lukę w polskiej medycynie - twierdzi Maniecki
Sztuczna kość trafia w widoczną lukę w polskiej medycynie - twierdzi Maniecki Iwona Burdzan/Agencja Gazeta
To projekt lubelskiego Medical Inventi. Zdobywa nagrodę za nagrodą, z utęsknieniem czekają na nią lekarze w całej Polsce. Mimo to od kilkunastu lat nie może wejść na rynek.

Polska sztuczna kość jest tak dobra, że specjalny materiał o niej zamówiła Agencja Reutera – donosiło w 2014 roku Polskie Radio. Wcześniej projekt stworzony przez prof. Grażynę Ginalską z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie nagrodzony został m.in. na Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik w Brukseli, Grand Prix Europejskiej Izby Francuskich Wynalazców. Zdobył też wyróżnienie od Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Czas biegnie jednak nieubłaganie, a wizja produkcji innowacyjnego wynalazku nie posunęła się nawet o centymetr.

– Nie możemy wprowadzić produktu na rynek, ponieważ musi on przejść proces certyfikacji. Wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia od kilkudziesięciu do kilkuset zabiegów na ludziach. Każdy z nich to koszt w granicach kilku tysięcy złotych. W pesymistycznym wariancie samo zdobycie wszystkich dokumentów może więc pochłonąć miliony złotych – opowiada INN:Poland Maciej Maniecki, prezes Medical Inventi.

Medical Inventi powstała 6 lat temu z zamiarem skomercjalizowania wynalazku prof. Ginalskiej. Wynalazku, którego początki sięgają 2004 roku. Jedna z asystentek pani profesor doznała wówczas urazu kości i wylądowała na oddziale ortopedycznym. Kontakt z lekarzami pozwolił Ginalskiej określić podstawowe problemy związane z materiałami kościozastępczymi.
– Pierwsza postać biokompozytu powstała ostatecznie w 2011, a rok później została opatentowana – mówi Maniecki. Kolejne lata to faza testów na zwierzętach i ludziach, która dowiodła, jego zdaniem, rynkowej wartości produktu. W tym czasie udało się również rozciągnąć ochronę patentową na kolejnych 6 państw europejskich.


Na czym polega wyjątkowość sztucznej kości? Obecnie ubytki kostne najczęściej wypełnia się przeszczepami – głównie z biodra. Biokompozyt Medical Inventi mógłby więc skończyć z koniecznością dodatkowych operacji. Co więcej sztuczną kość można dowolnie modelować, a dzięki porowatej strukturze pełni ona rolę rusztowania dla naturalnej kości. Wszczepiony fragment biokompozytu po pewnym czasie zaczyna bowiem zarastać naturalną tkanką.

Mimo przełomowości wynalazku lubelskiej uczonej, wizja wprowadzenia go na rynek wciąż pozostaje bardzo odległa. Nie zmienił tego nawet fakt pojawienia się dwa lata temu w spółce Macieja Manieckiego, byłego wiceprezesa Asseco Biznes Solution, jednej z największych firm informatycznych w kraju. – Środki, które włożyłem, okazały się niewystarczające, co pokazało, że oszacowanie całego procesu komercjalizacji było niewystarczające i zbyt pobieżne – twierdzi.
Zdaniem prezesa MI projekt do tej pory był w dużej mierze projektem naukowym. Realną datą uzyskania wszystkich pozwoleń i, co za tym idzie, ruszenia z produkcją jest obecnie 2019 rok. O ile oczywiście uda się do tego czasu pozyskać inwestora z prawdziwego zdarzenia. Maniecki szacuje bowiem, że spółce do wypełnienia zamierzeń brakuje obecnie około 20 mln złotych.

– Łatwo określić cel, sytuacja zaczyna się komplikować, gdy na jego zrealizowanie próbujemy zdobyć środki. Pozyskanie ich wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy. Kiedy w 2014 roku wszedłem do spółki, nie było kosztorysów, brakowało nam również wiedzy związanej z rynkiem medycznym i z zasadami wprowadzania nowych produktów na rynek – opowiada Maniecki.

Mimo dotychczasowych niepowodzeń przedsiębiorca zachowuje jednak optymizm. – Na dzisiaj koncentrujemy się na certyfikacji i produkcji biokompozytu. Chcemy sprzedawać i dystrybuować go w oparciu o własne siły. Nie rozważamy wariantu sprzedaży licencji – puentuje.

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.