Polska europejską stolicą smogu. Za granicą porównują nas już do Pekinu

Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 są ulokowane nad Wisłą
Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 są ulokowane nad Wisłą Adam Golec/Agencja Gazeta
Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia są dla nas niebłagalne. Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 są ulokowane nad Wisłą. – Polska to europejska stolica smogu – konkluduje Financial Times.

– Przez wiele lat polskie miasta były najbardziej zanieczyszczone, co czyni pod tym względem Polskę niechlubnym liderem – czerwonym punktem na mapie Europy – mówi cytowana przez FT Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego.

W grudniu w podkrakowskich gminach odnotowano bardzo wysokie zanieczyszczenie powietrza. Dochodziło one do 983 mikrogramów na metr sześcienny pyłu PM 10 (czyli o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą dostawać się do dróg oddechowych i płuc). – To prawie 20 razy więcej niż wynosi limit Unii Europejskiej – odnotowuje Financial Times. Tymczasem poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi...50. Jedną z gmin – Skałę, dziennik porównuje nawet do Pekinu (737).

Gazeta zauważa, że duży wpływ na to ma rozbudowany przemysł węglowy, który zatrudnia ponad 100 tys. osób i jest energetycznym fundamentem Polski. Duży udział mają w tym również piece węglowe wykorzystywane do ogrzewania domów, które odpowiadają za 50 proc. emisji.

źródło: Financial Times

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.