Od lutego 2017 roku banki będą musiały posiadać w swojej ofercie rachunek podstawowy, który będzie dostępny za darmo
Od lutego 2017 roku banki będą musiały posiadać w swojej ofercie rachunek podstawowy, który będzie dostępny za darmo Marcin Stępień/Agencja Gazeta
Reklama.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza m.in. możliwość założenia darmowego rachunku bankowego. Nowy akt prawny wdraża w Polsce unijną dyrektywę. Jednym z jej założeń jest obowiązek udostępnienia klientom podstawowego rachunku bankowego – darmowej usługi, z której skorzystać będzie mógł każdy konsument nie posiadający innego rachunku.
Funkcje podstawowego rachunku są mocno ograniczone. Pozwala on m.in. na wpłatę pieniędzy, przelewy, wypłaty z bankomatów i dokonywanie transakcji za pomocą karty płatniczej.
Celem dyrektywy jest podniesienie poziomu ubankowienia. Według danych Banku Światowego w Polsce rachunki bankowe posiada 78 proc. dorosłych obywateli. Pod tym względem w Unii Europejskiej wyprzedzamy tylko Rumunów i Bułgarów. Jednocześnie badania Mastercard wskazują, że tylko co czwarty Polak nie założył konta argumentując to brakiem takiej potrzeby.
Jak zauważa jednak Dziennik Gazeta Prawna, istnieje ryzyko, że koszty darmowych rachunków zostaną przerzucone na dotychczasowych klientów banków. Z innych dobrodziejstw, które niesie ze sobą wprowadzenie dyrektywy (np. wprowadzenie regulacji dotyczących porównywarek ofert, łatwiejsze przenoszenie rachunku od jednego dostawcy do drugiego) skorzystają jednak wszyscy.
źródło: Gazeta Prawna

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl