W Warszawie powstanie najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej. Przyćmi nawet Pałac Kultury

Varso Tower ma mieć wraz z iglicą 310 metrów wysokości
Varso Tower ma mieć wraz z iglicą 310 metrów wysokości mat. pras.
Centrum Warszawy ozdobi za niedługo najwyższy budynek w Unii Europejskiej. Varso Tower ma mieć wraz z iglicą 310 metrów wysokości. Obiekt zagospodaruje przestrzeń u zbiegu Chmielnej i Jana Pawła II, tuż obok dworca centralnego. Na ostatnim 53. piętrze inwestor przygotował dla warszawiaków taras widokowy.


Od 1955 roku panoramę centrum Warszawy dominował Pałac Kultury i Nauki. Po transformacji ustrojowej „dar narodu radzieckiego” został obudowany szeregiem wieżowców, ale żaden z nich nie przekroczył 237 metrów, czyli całkowitej wysokości Pałacu. Ale zmieni się to już niebawem.

Na rogu Chmielnej i Jana Pawła II stanie budynek, który przyćmi nie tylko PKiN, ale również londyński „The Shard”, który uchodzi obecnie za najwyższy obiekt architektoniczny w Unii Europejskiej. Dach Varso Tower będzie umiejscowiony na wysokości 230 metrów, ale wraz z iglicą budynek będzie liczył sobie 310 metrów.

W Varso poza 140 tys. metrów powierzchni biurowej znajdzie się restauracja i taras widokowy. Na ostatnie 53. piętro będzie można dojechać przeszkloną windą. Opłaty za te przyjemność nie są znane, według zapowiedzi nie mają jednak odbiegać od tych, które trzeba ponieść za wjazd na analogiczny taras w PKiN.


Inwestor, firma HB Reavis Poland, pokazała właśnie jego projekt. Według zapowiedzi prace przy budowie mają wystartować w połowie 2017 roku, a obiekt będzie gotowy trzy lata później.

Zaprojektowany przez pracownię Foster + Partners biurowiec będzie składał się z trzech części. Obok wspomnianej wieży staną również dwa inne budynki (90 i 81 metrów). Cały kompleks będzie połączony ze sobą na poziomie parteru.

źródło: Nasze Miasto

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.