Jednym z najpopularniejszych, a przez to najbanalniejszych, komplementów jest stwierdzenie, że ktoś ma piękne oczy. Jeśli ktoś jeszcze miał na tyle szczęścia, że w wyniku wymieszania genów posiada inny kolor niż brązowe, na pewno choć raz usłyszał, że barwa jego tęczówek jest wyjątkowa. Cóż, nauka postanowiła okrutnie zadrwić z tych, którzy nie popisują się kreatywnością w kwestii chwalenia czyichś atutów. Okazuje się bowiem, że wszyscy mamy ten sam kolor oczu.
Brązowe. Tak, wszyscy mamy brązowe oczy. Jak to możliwe? Cóż, z wyjaśnieniem śpieszy doktor Gary Heiting, okulista oraz redaktor portalu All About Vision.
Jak tłumaczy specjalista, każdy z nas posiada w tęczówkach oczu barwnik – melaninę, który możemy również spotkać w naszej skórze oraz włosach. Substancja ta posiada tylko jeden odcień i jest to ciemny brąz. Wchłaniając światło w dużych ilościach zaczyna ciemnieć – dlatego osoby o jasnej karnacji mają brązową skórę po kąpieli słonecznej. Im więcej nasz organizm produkuje melaniny, tym ciemniejsza nasza karnacja.
I ta zasada dotyczy również oczu. Osoby z oczami bogatymi w ten pigment mają brązowe oczy, ponieważ tęczówka pochłania dużą ilość światła, odbijając jego małą część. Analogicznie, im mniej melaniny w oku, tym więcej światła odbija się od oczu, przez co oczy mogą mieć jaśniejsze barwy. Jednak każda tęczówka, niezależnie od koloru, jest brązową u swojej podstawy.
Przez naukę, upada zatem mit o wyjątkowości błękitno- lub zielonookich osób. Bo tak naprawdę wszyscy mamy takie same oczy.