Przez selekcję naturalną stajemy się głupsi. Zaskakujące rezultaty badań naukowców w Islandii

Badanie przeprowadzone na ponad 100 tys. Islandczyków udowodniło, że osoby o wyższym poziomie wykształcenia rzadziej zakładają duże rodziny
Badanie przeprowadzone na ponad 100 tys. Islandczyków udowodniło, że osoby o wyższym poziomie wykształcenia rzadziej zakładają duże rodziny 123rf.com/Cathy Yeulet/zdjęcie seryjne
Geny, które predysponują ludzi do osiągania coraz wyższego poziomu wykształcenia są w odwrocie od ostatnich 80 lat – twierdzą islandzcy naukowcy. Badanie przeprowadzone na ponad 100 tys. Islandczyków udowodniło, że osoby o wyższym poziomie wykształcenia rzadziej zakładają duże rodziny. Ich udział w ogólnej puli genów systematycznie się więc zmniejsza.

Obecnie mamy do czynienia z selekcją negatywną – twierdzą naukowcy z firmy de Code, która zajmuje się badaniami na ludzkim genomem. Badacze przeanalizowali 129 tys. osób z lat 1910-1990 i porównali ich genomy z poziomem wykształcenia. Na tej podstawie stwierdzili następnie, że za pomocą analizy genów można określić skłonność danej osoby do edukowania się.

– To fascynujące odkrycie, że czynniki genetyczne , które są powiązane z ilością czasu jaki spędzamy na nauce, stają się coraz rzadsze w naszej puli genowej – powiedział Kari Stefansson, CEO deCODE.

Islandzcy naukowcy zwracają jednocześnie uwagę, że choć mniej wykształceni ludzie mają więcej potomstwa, efekt „selekcji negatywnej” może zostać zniwelowany przez coraz szerszy dostęp do edukacji.

Badacze zauważają, że biorąc pod uwagę ewolucję, powyższy przedział czasowy jest jak mrugnięcie okiem. Jednak jeśli ta tendencja utrzymuje się przez wiele wieków, wpływ może być głęboki. – Czas pokaże, czy spadek skłonności genetyczne do edukacji będzie miał znaczący wpływ na społeczeństwo – podsumowuje Stefansson.

źródło: Science Alert

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.