Najdokładniejszy zegar uruchomiono we wsi pod Poznaniem. Pomyli się o jedną sekundę po 150 milionach lat

Zegar atomowy.
Zegar atomowy. Wikipedia
Polska właśnie dołączyła do grona państw, które posiadają najdokładniejsze zegary atomowe na świecie. Debiut czasomierza miał miejsce w Obserwatorium Astrogeodynamicznym PAN w Borówcu pod Poznaniem.

Zegar jest konstrukcją opartą o fontannę atomową, używającą tzw. zimnych atomów, które realizują najdokładniejszy fizyczny pomiar sekundy SI (Międzynarodowego Układu Jednostek Miar).

Zegary atomowe są używane do pomiaru czasu od 1967 roku. Jedna sekunda jest równa 9 192 631 770 okresom promieniowania atomu cezu-133. Oznacza to, że zegar pomyli się o 1 sekundę po 150 milionach lat.

Pierwsza polska fontanna cezowa była budowana przez prof. Krzysztofa Szymańca z udziałem naukowców Piotra Dunsta i Bartłomieja Nagórnego. Przechodziła testy we wrześniu 2016 roku. Do obserwatorium Astrogeodynamicznego PAN w Borówcu została przewieziona 7 grudnia 2016 r., a pięć dni później dokonano pieerwszych pomiarów czasu.

Na innowacyjny czasomierz PAN zostało przeznaczone 7 milionów złotych w ramach projektu „Polski zegar atomowy - fontanna cezowa”.

Źródło: Space24
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.