Najdokładniejszy zegar uruchomiono we wsi pod Poznaniem. Pomyli się o jedną sekundę po 150 milionach lat

Zegar atomowy.
Zegar atomowy. Wikipedia
Polska właśnie dołączyła do grona państw, które posiadają najdokładniejsze zegary atomowe na świecie. Debiut czasomierza miał miejsce w Obserwatorium Astrogeodynamicznym PAN w Borówcu pod Poznaniem.

Zegar jest konstrukcją opartą o fontannę atomową, używającą tzw. zimnych atomów, które realizują najdokładniejszy fizyczny pomiar sekundy SI (Międzynarodowego Układu Jednostek Miar).

Zegary atomowe są używane do pomiaru czasu od 1967 roku. Jedna sekunda jest równa 9 192 631 770 okresom promieniowania atomu cezu-133. Oznacza to, że zegar pomyli się o 1 sekundę po 150 milionach lat.

Pierwsza polska fontanna cezowa była budowana przez prof. Krzysztofa Szymańca z udziałem naukowców Piotra Dunsta i Bartłomieja Nagórnego. Przechodziła testy we wrześniu 2016 roku. Do obserwatorium Astrogeodynamicznego PAN w Borówcu została przewieziona 7 grudnia 2016 r., a pięć dni później dokonano pieerwszych pomiarów czasu.

Na innowacyjny czasomierz PAN zostało przeznaczone 7 milionów złotych w ramach projektu „Polski zegar atomowy - fontanna cezowa”.

Źródło: Space24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.