Czy wiesz, co jesz? Takie pytanie musiało paść w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Urzędnicy zdecydowali się bowiem przeprowadzić konsultacje dotyczące znakowania niektórych rodzajów żywności. Przede wszystkim skupili się nad ujednoliceniem dwóch określeń.
„Świeży” i „śmietankowy” - te dwa słowa zwróciły szczególną uwagę ministerstwa. Poprosiło o konsultacje Polską Izbę Mleka. Dotyczy ona projektu rozporządzenia, które zmieniałoby znakowanie poszczególnych rodzajów środków spożywczych.
Na stronie Polskiej Izby Mleka udostępniono jego treść wraz z uzasadnieniem. Czytamy w nim, że określenie świeży dotyczyłoby między innymi „serów niedojrzewających, niepoddanych obróbce cieplnej, zawierających żywą i aktywną mikroflorę bakterii kwasu mlekowego prowadzącą do obniżania pH produktu, do których nie dodano substancji konserwujących”.
Z kolei określenie „śmietankowy” dotyczyłoby na przykład artykułów spożywczych „bez składników smakowych lub aromatów o zawartości tłuszczu w suchej masie produktu nie mniejszej niż 50 proc.”.
Projekt rozporządzenia reguluje również, w przypadku jakich produktów można używać określenia „ocet”. Rozporządzenie miałoby wejść w życie 1 stycznia 2018 roku.
Jak argumentuje resort rolnictwa, wprowadzenie zmian powodowane jest koniecznością regulacji stosowania tych określeń przez producentów przetworów mlecznych. Ma to zapobiec wprowadzaniu klientów w błąd.