Masz 30 lat i jesteś po studiach? Będziesz żyć o 12 lat dłużej niż twój równolatek po zawodówce. Żaden inny czynnik nie wpływa tak bardzo na długość życia, jak wykształcenie – udowodnili to właśnie polscy naukowcy.
Polacy żyją coraz dłużej. Długość życia kobiet w Polsce to obecnie prawie 82 lata, niewiele mniej (1,6 roku), niż średnia europejska. Polscy mężczyźni żyją średnio – 74 lata, czyli o 4 lata mniej, niż reszta Europejczyków. Policzyli to naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Po raz pierwszy w historii polscy lekarze udowodnili, że długość życia zależy od poziomu wykształcenia. Trzydziestoletni mężczyzna po studiach będzie żył jeszcze prawie 50 lat. Jeśli skończył zawodówkę – tylko 38. Kobieta w tym wieku po studiach ma przed sobą jeszcze 54 lata życia, o 5 więcej niż, gdyby była najsłabiej wyedukowana.
Naukowcy wskazują kilka powodów takiego stanu rzeczy. Po pierwsze osoby wykształcone mają większą wiedzę na temat zachowań prozdrowotnych, umieją lepiej korzystać z systemu ochrony zdrowia i dbają o profilaktykę. Po drugie – dwukrotnie rzadziej palą papierosy i lepiej się odżywiają. Są też dużo szczuplejsi od mniej wyedukowanych. Z problemem otyłości zmaga się 14 procent mężczyzn po studiach i 20 proc. z wykształceniem zawodowym. U pań różnica jest jeszcze większa – 25 do 10.
– Wykształceni Polacy są już w Europie – ich stan zdrowia nieznacznie tylko odbiega od stanu zdrowia takich osób na Zachodzie. Przepaść dzieli jednak osoby z niższym wykształceniem od ich rówieśników z Europy Zachodniej – konkluduje prof. Bogdan Wojtyniak z NIZP, współautor raportu NIZP o stanie zdrowia Polaków.