Sejm właśnie przegłosował ustawę o nowych zasadach udzielania kredytów hipotecznych. Najkrócej rzecz ujmując, ustawa zmierza w kierunku wzmocnienia pozycji kredytobiorców. Celem jest większa ochrona konsumentów, którzy biorą kredyty.
Kredytów mają udzielać tylko banki i SKOK-i, a nie, jak dotychczas, firmy pożyczkowe. Kredyty mają być ponadto udzielane w walucie, w której klient uzyskuje większość dochodów.
Wśród innych zmian, które są planowane, ma być też zakaz uzależniania udzielenia kredytu od zakupu przez klienta innego produktu finansowego. W ustawie znajdą się też zabezpieczenia klientów przed reklamami kredytów hipotecznych. Chodzi tu o takie komunikaty, który mogłyby wprowadzać ich w błąd i sugerujące koszty lub dostępność kredytów, jakich kredytodawca nie jest w stanie spełnić.
Nowe przepisy mają zwiększyć przejrzystość ofert i zdolność klientów do porównania ofert kredytów różnych firm, a co za tym idzie, wzmocnienie pozycji klientów banków. Chodzi zarówno o tych, którzy biorą kredyty hipoteczne, jak i konsumenckie.
W ustawie proponowane są również zapisy, które umożliwiają restrukturyzację zadłużenia klienta w sytuacji, gdy straci on zdolność do spłacania kredytu.
To kolejny krok władzy ustawodawczej w kierunku wspierania kredytobiorców. Od października 2015 roku w Polsce działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, który ma wspierać osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, a które są zobowiązane do spłaty kredytu hipotecznego będącego znacznym obciążeniem dla gospodarstwa domowego.