W Polsce powstanie nowy uniwersytet. Ma błyszczeć w światowych rankingach

Uroczystość wręczenia dyplomów ukończenia studiów wyższych na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UMK
Uroczystość wręczenia dyplomów ukończenia studiów wyższych na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UMK Mikołaj Kuras/Agencja Gazeta
Prezes Polskiej Akademii Nauk zapowiedział stworzenie nad Wisłą nowego uniwersytetu, który ma podbić światowe rankingi. Uczelnia ma działać w oparciu o istniejące instytuty PAN – informuje „Gazeta Wyborcza”.

W Academic Ranking of World Universities notowane są dzisiaj tylko dwie polskie uczelnie – Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Oba są dopiero w piątej setce. Prof. Jerzy Duszyński ma jednak nadzieję na zmianę tej sytuacji. Według jego planu, założony przez PAN uniwersytet miałby zająć wyższą lokatę.

– Dziś prowadzimy studia doktoranckie, spełniamy jednak wszelkie kryteria, by utworzyć uniwersytet. Taka uczelnia mogłaby zająć w światowych rankingach naprawdę dobrą pozycję – przekonuje.

Gwoli ścisłości – placówka ma mieć charakter badawczy. Jej filie miałyby powstać w Poznaniu, gdzie PAN ma Instytut Chemii Bioorganicznej, Instytut Fizyki Molekularnej, Instytut Genetyki Roślin, Instytut Genetyki Człowieka, Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego oraz Instytut Archeologii i Etnologii. Profesor Duszyński zaznaczył jednak, że uczelnia nie będzie miała elitarnego charakteru i znajdzie się na niej miejsce również dla osób, które w przyszłości nie planują kariery naukowej.

Pomysł utworzenia uniwersytetu poparł minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Pierwsi studenci mają się na nim pojawić za dwa lata.

źródło: Gazeta Wyborcza

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.