Ta dieta ma pogodzić mięsożerców i wegetarian. To ma być żywieniowy trend roku

Flexitarianie skupiają się przede wszystkim na posiłkach wegańskich lub wegetariańskich
Flexitarianie skupiają się przede wszystkim na posiłkach wegańskich lub wegetariańskich 123rf.com/Dmitriy Shironosov/zdjęcie seryjne
Na zachodzie Europy od promowana jest nowa dieta, która ma pogodzić zdeklarowanych mięsożerców i wegetarian. W jego promowanie włączyły się takie sławy jak Sir Richard Branson, Jamie Oliver czy Paul McCartney. Zdaniem Whole Food, flexitarianizm w 2017 roku będzie najważniejszym trendem żywieniowym.


Uwielbiasz mięso, ale męczą się wyrzuty sumienia z powodu złego traktowania zwierząt i marnowania zasobów Ziemi? Odpowiedź może stanowić flexitarianizm. Termin powstał w 1998 roku oznaczając „tych, którzy nie jedzą mięsa, ale okazjonalnie włączają je do swojej diety”.

Flexitarianie skupiają się przede wszystkim na posiłkach wegańskich lub wegetariańskich. Mięso w jakiejkolwiek postaci pojawia się na ich talerzach rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Dieta zyskała na popularności dzięki kampanii „Meet-Free-Monday” (Bezmięsne Poniedziałki). Brytyjscy celebryci zachęcają w jej ramach do ograniczeń w spożywaniu mięsa – nawet jeżeli na początku miałoby chodzić tylko o jeden dzień w tygodniu.

"Flexitariańska" szkoła dopuszcza zresztą dwa możliwe sposoby na trzymanie się diety. Jeden z nich zakłada wyznaczenie sobie dokładnej liczby dni bezmięsnych, drugi mówi natomiast o spożywaniu mięsa jako sporadycznym odstępstwie.

Poza etycznymi pobudkami, do przejścia na taki pół-wegetarianizm zachęcać mogą również wyniki badań. Na podstawie przeglądu 25 z nich naukowcy łączą flexitarianizm z lepszą kontrolą wagi ciała, niższym ciśnieniem krwi i obniżonym metabolizmem.

źródło: The Conversation

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Bill Gates jest niemożliwy! Żeby nakarmić świat, hakuje... proces fotosyntezy
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"