Ta dieta ma pogodzić mięsożerców i wegetarian. To ma być żywieniowy trend roku

Flexitarianie skupiają się przede wszystkim na posiłkach wegańskich lub wegetariańskich
Flexitarianie skupiają się przede wszystkim na posiłkach wegańskich lub wegetariańskich 123rf.com/Dmitriy Shironosov/zdjęcie seryjne
Na zachodzie Europy od promowana jest nowa dieta, która ma pogodzić zdeklarowanych mięsożerców i wegetarian. W jego promowanie włączyły się takie sławy jak Sir Richard Branson, Jamie Oliver czy Paul McCartney. Zdaniem Whole Food, flexitarianizm w 2017 roku będzie najważniejszym trendem żywieniowym.


Uwielbiasz mięso, ale męczą się wyrzuty sumienia z powodu złego traktowania zwierząt i marnowania zasobów Ziemi? Odpowiedź może stanowić flexitarianizm. Termin powstał w 1998 roku oznaczając „tych, którzy nie jedzą mięsa, ale okazjonalnie włączają je do swojej diety”.

Flexitarianie skupiają się przede wszystkim na posiłkach wegańskich lub wegetariańskich. Mięso w jakiejkolwiek postaci pojawia się na ich talerzach rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Dieta zyskała na popularności dzięki kampanii „Meet-Free-Monday” (Bezmięsne Poniedziałki). Brytyjscy celebryci zachęcają w jej ramach do ograniczeń w spożywaniu mięsa – nawet jeżeli na początku miałoby chodzić tylko o jeden dzień w tygodniu.

"Flexitariańska" szkoła dopuszcza zresztą dwa możliwe sposoby na trzymanie się diety. Jeden z nich zakłada wyznaczenie sobie dokładnej liczby dni bezmięsnych, drugi mówi natomiast o spożywaniu mięsa jako sporadycznym odstępstwie.

Poza etycznymi pobudkami, do przejścia na taki pół-wegetarianizm zachęcać mogą również wyniki badań. Na podstawie przeglądu 25 z nich naukowcy łączą flexitarianizm z lepszą kontrolą wagi ciała, niższym ciśnieniem krwi i obniżonym metabolizmem.

źródło: The Conversation

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.