Powstanie genetyczny wzorzec Polaka. Dowiemy się, kim tak naprawdę jesteśmy

Poznańscy badacze dostali grant na przebadanie genomu 5 tys. osób, które pozwolą im stworzyć obraz genetyczny przeciętnego Polaka
Poznańscy badacze dostali grant na przebadanie genomu 5 tys. osób, które pozwolą im stworzyć obraz genetyczny przeciętnego Polaka Cezary Aszkiełowicz/Agencja Gazeta
Statystyczny Kowalski to figura często używana przy okazji badań statystycznych i w tekstach publicystycznych. Teraz za określenie kim on tak naprawdę jest, wezmą się poznańscy naukowcy.


Badacze z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN i Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej dostali na ten cel grant w wysokości 105 mln złotych. Celem jest przebadanie genomu 5 tys. osób, które pozwolą naukowcom stworzyć obraz genetyczny przeciętnego Polaka.

– Stworzymy referencyjny genom mieszkańca Polski, czyli coś, co będzie odpowiednikiem metra z Sèvres w genetyce – tłumaczy prof. Marek Figlerowicz, dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk.

Profesor Figlerowicz już wcześniej zasłynął badaniami nad DNA Polaków. Naukowiec badał historię pierwszych Piastów za pomocą badan genetycznych. - Dzieląc i porównując materiał biologiczny, będziemy mogli się zorientować, czy mamy do czynienia z napływowymi elitami czy to są ludzie miejscowi, którzy wybili się ponad przeciętność – opowiadał w rozmowie z nto.pl. Zastrzega jednocześnie, że nie można mówić o genach charakterystycznych wyłącznie dla Słowian albo Germanów.

Pomysłodawcy badania tłumaczą, że stworzenie takiego wzorcowego genomu nie jest sztuką dla sztuki. W medycynie coraz popularniejsza jest bowiem indywidualizacja terapii, dzięki czemu leczenie (np. rodzaje i ilość leków) jest dobierane pod kątem pacjenta. Poznanie wzorcowego genomu pozwoli na porównanie genomu osoby chorej do tego statystycznego.


źródło: Głos Wielkopolski
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.