Chcesz być lubiany od pierwszego wejrzenia? Tych prostych zasad mowy ciała warto przestrzegać

Tych kilka porad sprawi, że będziesz lepiej postrzegany w oczach rozmówców.
Tych kilka porad sprawi, że będziesz lepiej postrzegany w oczach rozmówców. Flickr/Glenn Loos-Austin
Jak wiadomo, mowa ciała jest istotnym elementem naszego codziennego życia. Nie chodzi tylko o to, co mówimy, ale jak zachowujemy się, gdy mówimy. Jeśli zatem chcesz sprawić, by ludzie polubili cię już przy pierwszym spotkaniu, to przestrzegaj tych sześciu zasad, dotyczących mowy ciała.

Przywdziej swój najlepszy uśmiech

Podstawa podstaw, czyli uśmiech. Ważne jednak jest nie tylko, czy się uśmiechamy, ale kiedy. Szczerzenie zębów do naszego rozmówcy, który dopiero do nas podchodzi, może zostać odebrane jako nieszczere. Dlatego warto poczekać aż znajdzie się blisko i wtedy wykorzystać nasz najlepszy uśmiech. To daje sygnał, że nasze powitanie pochodzi z głębi serca, a interlokutor poczuje się ważny. Warto też uśmiechać się w trakcie konwersacji – wtedy dajemy znak, że słuchamy i zgadzamy się z rozmówcą.

Nie unikaj fizycznego kontaktu

Dotyk jest równie istotny dla naszej mowy ciała. Najlepiej sprawdzają się delikatnie muśnięcia dłoni na ramieniu i przedramieniu drugiej osoby. W ten sposób przekazujemy sygnał o szczerości naszych intencji i serdecznego podejścia. Poklepanie po ramieniu da również rozmówcy poczucie, że jesteśmy ciepło i przyjaźnie nastawieni.

Nie wykonuj nerwowych ruchów

Ten punkt jest wyjątkowo podchwytliwy, bo większość z nas robi go nieświadomie. Kręcenie się na krześle, zabawa długopisem czy włosami, stukanie palcem o blat stołu – każdemu się to zdarzyło. A wykonując te czynności, zdradzamy naszą nerwowość, brak skupienia a nawet znudzenie. Dlatego musisz się skupić również na tym, by unikać tych nawyków – zwłaszcza przy pierwszym kontakcie. Inaczej możesz zostać odebrany jako osoba nerwowa i niemogąca skupić swojej uwagi.

Używaj gestów w trakcie rozmowy

Rozmawiając z drugą osobą nie zapominaj o tym, że poruszają się nie tylko usta. Gestykuluj, poruszaj dłońmi i ramionami – oczywiście w naturalny sposób, bez przesadnego aktorstwa. W ten sposób dajesz sygnał, że to co mówisz jest szczere. Do tego uwypukla twój entuzjazm i zainteresowanie danym tematem.

Odwracaj się ciałem do rozmówcy

Kiedy rozmówca zachodzi cię od innej strony, niż od frontu, nie odwracaj tylko głowy. Zamiast tego, skieruj całe swoje ciało w jego stronę. Jeżeli tego nie zrobisz, może to zostać negatywnie odebrane. Odwracając tylko głowę wysyłasz bowiem wiadomość, że nie interesujesz się rozmówcą, a rozmowę z nim traktujesz tylko jako formalność, którą musisz wypełnić. Osoby, które się tak zachowują, nie są szczególnie lubiane. A obrót całego ciała może być odczytany jako wyraz szacunku.

Zachowaj prostą postawę

Garbienie się jest absolutnie zakazane. Jedną z podstaw tego, by wyglądać i czuć się pewnie jest prosta postawa. Nie chodzi oczywiście o żołnierską postawę jak w czasie musztry, tylko o wyprostowanie swojego kręgosłupa. W ten sposób możemy lepiej wyrazić nasze myśli. Mało tego, według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda taka postawa sprawia, że roztaczamy wokół siebie aurę wspomnianej już pewności siebie. W przeciwieństwie do tych, którzy się garbią i w efekcie sprawiają wrażenie mniejszych.

Źródło: Shout Me Loud

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.