Kłamstwo w żywe oczy już nie przejdzie. Ten ruch gałek ocznych zdradzi wszystko

Oko prawdę ci powie.
Oko prawdę ci powie. Pixabay
Złe wieści dla wszystkich, którzy lubią czasem mijać się z prawdą. Nowe technologie oraz badania sprawią, że coraz trudniej będzie kłamać. Tym razem na warsztat naukowców poszły … gałki oczne. A dokładnie ich ruch, który może wskazać, czy osoba mówi jest szczera, czy jednak nie.


Badanie przeprowadzili uczeni z Uniwersytetu w Portsmouth w Wielkiej Brytanii. Eksperyment został przeprowadzony na grupie 59 osób. Pokazano im dwieście zdjęć, na których zostały uwiecznione twarze ludzi, których znali lub byli im obcy. Podczas prezentacji rejestrowano sposób, w jaki zachowywały się oczy badanych.

Efekt? Alisa Millen, autorka artykułu, w którym opisano eksperyment, opisała, że oczy poruszały się w inny sposób, kiedy widziano znajomą twarz. Dokładnie mówiąc, zatrzymywały się w mniejszej liczbie miejsc. Ma to sugerować, że ruch jest mimowolny – czyli trudny do kontrolowania lub podrobienia.

Jeśli badani skłamali, mówiąc, że nie znają danej twarzy, naukowcy mogli wyczytać z ruchu gałek przeciwną informację. Według autorów eksperymentu, jego wynik może być bardzo ważny w kontekście działań policji i służb. Odkrycie to może bowiem pomóc w sprawdzaniu wiarygodności podejrzanego podczas śledztwa. Trudniej będzie mu okłamać przesłuchujących.


Dlatego odkrycie ma mieć zastosowanie przede wszystkim przy identyfikacji członków mafii, komórek terrorystycznych czy organizacji przestępczych.

Źródło: PAP

Napisz do autora: grzegorz.burtan@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.